W ostatnim czasie w Parku Śląskim zawarto umowę na dofinansowanie kolejnego zadania. Mowa tu o projekcie "EKOPARK zielona perła Śląska - podróż do bioróżnorodności", polegającym na wdrażaniu działań z zakresu ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności (w tym ekosystemu leśnego i wodnego), przebudowie jednego z obiektów parkowych na Parkowe Centrum Bioróżnorodności oraz przeprowadzeniu kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
- Na początku zadbaliśmy o aspekt infrastrukturalny, czyli to, co było piętą achillesową Parku. Te wszystkie inwestycje zostały rozkręcone, ale też trzeba zadbać o warstwę biologiczną i teraz na to zostanie przeznaczonych 160 milionów. W najbliższych latach ta warstwa biologiczna odżyje, zostanie postawiona na właściwe tory i będzie też edukowała kolejne pokolenia – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Jakub Chełstowski, występujący po raz ostatni w roli marszałka województwa śląskiego.
Wśród głównych założeń projektu znalazło się m.in. przygotowanie dokumentacji dla obszarów cennych przyrodniczych pod kątem objęcia ich ochroną; inwentaryzacja inwazyjnych gatunków obcych; inwentaryzacja drzew i korytarzy życia; budowa zimowisk dla płazów; instalacja budek lęgowych; budowa wieży do birdwatchingu czy rewitalizacja "Alpinarium".
- Chcemy, żeby pojawiły się tu rośliny beskidzkie, czyli takie, które same sobie poradzą. Oprócz tego chcemy, żeby ten obszar żył, a oczka wodne, które się pojawiły, odzyskały dawny blask - opisuje Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego. - Ponadto w ramach tego projektu uwzględniono budynek bioróżnorodności - to jest takie Centrum, gdzie docelowo będą prowadzone warsztaty i zajęcia dla młodych ludzi, jednak to jest kolejny etap. Na początek zaczniemy od edukacji w szkołach - dodaje Bilangowski.
Program zostanie zrealizowany dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Jego rozpoczęcie planowane jest na przełom roku 2024/2025.
Napisz komentarz
Komentarze