Na co dzień miejsce to kojarzy nam się z pięknymi widokami, ciszą i błogim spokojem, tym razem było jednak zupełnie inaczej. W ramach przypadającej z 18 na 19 maja Nocy Muzeów, Górnośląski Park Etnograficzny przygotował dla swoich gości pełne strachu, tajemnic i niezwykłych doświadczeń wydarzenie, jakim była "Zaraza w Skansenie".
- Właściwie co roku przygotowujemy coś specjalnego i zawsze jest to pod znakiem horroru. Tym razem w Skansenie zapanowała zaraza - w ten sposób nawiązujemy do dawnych chorób, zaraz i tego, jak się leczyło. Opowieści te mają swoje poparcie naukowe, a więc są dowody na to, że jeszcze przed wojną, na terenie nawet naszego miasta Chorzowa, działali znachorzy i było ich dość sporo. Tutaj chcemy rozwinąć ten temat w sposób bardzo fantazyjny - podkreśla Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez w chorzowskim Skansenie.
Do współpracy zaproszeni zostali aktorzy teatru Lufcik na korbkę, którzy zainscenizowali "Zarazę w Skansenie". Wśród bohaterów znaleźli się samozwańczy uzdrowiciele, zarażeni malarią czy cholerą, a także znane z śląskich podań duchy oraz strachy.
- Mieliśmy zaplanowane 3 tysiące biletów i wszystkie z nich się sprzedały. Świadczy to o tym, że impreza cieszy się nieustającym powodzeniem i dużym zainteresowaniem. To już właściwie tradycja, że najlepsze Noce Muzeów odbywają się właśnie w chorzowskim Skansenie, dlatego też staramy się to utrzymać i bardzo się cieszymy, że goście nas tak licznie odwiedzają - dodaje Marcin Gaweł.
Dla tych, którzy nie załapali się na "Zarazę w Skansenie" lub wciąż mało im podobnych wrażeń, Muzeum przygotowało kolejne wydarzenie. Mowa o spotkaniu z cyklu "Historyje spod strzechy", podczas którego zgromadzeni dowiedzą się m.in. o tym, jaki był przebieg cholery, czym były kordony sanitarne, dlaczego zalecano zabijanie zwierząt przydomowych, w jaki sposób grzebano zmarłych oraz czy można jeszcze gdzieś znaleźć choleryczne cmentarze. Wykład odbędzie się 22 maja o godz. 17:00. Wstęp w cenie biletu specjalnego - 5 zł.
Napisz komentarz
Komentarze