Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim, dlatego też to właśnie tutaj od kilkunastu lat organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki, zwane Industriadą. Tegoroczna edycja imprezy to 29 miejscowości, 47 obiektów i aż 423 wydarzenia dedykowane wszystkim pasjonatom techniki, historii oraz dziedzictwa przemysłowego. Ze względu na jubileuszową 15. już edycję motywem przewodnim będzie hasło "15 lat RAZEM".
- Święto Szlaku Zabytków Techniki od piętnastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Tym razem zapraszamy do wspólnego świętowania – 15 lat RAZEM. To właśnie ten czas, by podkreślić naszą szlakową wspólnotę. Torty, fajerwerki, wspólna zabawa, czas dla dużych i małych, rodzin i indywidualnych poszukiwaczy, grup przyjaciół i znajomych. Świętujmy! - zachęcają organizatorzy.
Jednym z obiektów biorących udział w Industriadzie jest chorzowskie Muzeum Hutnictwa, które przygotowało wydarzenie pn. "Radośnik, radośnik, ej, to wesoły dzień". W jego programie znalazło się blisko 50 różnorodnych atrakcji inspirowanych niematerialnym dziedzictwem kultury hutniczej.
- Sięgnęliśmy do tekstu jednej z tradycyjnych śląskich pieśni towarzyszących hutnikom. Zaczyna się słowami – "Radośnik, radośnik, ej, to wesoły dzień, ej, bo sie narodził, ej hutnikowi syn". Zatem na dobry początek imprezy wyprawimy z biglem prawdziwe hutnicze chrzciny. Odbędą się w postaci widowiska muzycznego z szerokim udziałem publiczności. To kontynuacja "Hutniczego Wesela", które organizowaliśmy w ubiegłym roku przy okazji jubileuszu 150-lecia założenia Huty Batory/Bismarck – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.
Po inscenizacji spodziewać się można kolejnych atrakcji, w tym warsztatów, gier terenowych, prezentacji, wycieczek z przewodnikami czy pokazów iluzjonistycznych. W programie zaplanowano m.in. warsztaty rękodzielnicze inspirowane snami hutników, tworzenie narzędzi kowalskich czy naukowe pokazy pirotechniczne. Ponadto na gości Muzeum czekać będzie plenerowe poszukiwanie skarbów, maraton obowiązków domowych oraz zwiedzanie unikatowej w skali kraju czynnej kuźni MINEC. Wspólną zabawę zakończy z kolei spektakl pt. "Czary mary na hucie".
Udział w wydarzeniu jest biletowany. Wspólny bilet na cały program wydarzeń w cenie specjalnej (10 zł normalny i 7 zł ulgowy) można nabyć online lub w kasie Muzeum. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji na niektóre z atrakcji, zachęcamy do zapoznania się z dostępnym >>TUTAJ<< harmonogramem.
Napisz komentarz
Komentarze