Pickleball to dynamiczna gra, która łączy elementy kilku popularnych sportów rakietowych. Mecze, zarówno singlowe jak i deblowe, odbywają się na kortach o powierzchni znacznie mniejszej niż te tenisowe, co czyni grę bardziej dostępną dla osób w każdym wieku. Gracze używają kompozytowych rakietek do przebijania plastikowej piłeczki nad siatką, której prędkość jest mniejsza niż w tenisie dzięki otworom w piłeczce. Pickleball jest łatwy do nauki, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w sportach rakietowych, i daje niesamowitą frajdę z szybkich wymian i dynamicznej gry.
- W 2019 roku w USA poznałem pickleball, przywiozłem go do Polski i od razu zauważyliśmy, że ten sport ma w sobie niesamowity magnetyzm. Ktokolwiek spróbuje od razu czuje bluesa, czuje magię związaną z tym sportem. Bo jak widać jest łatwy, ma niski próg wejścia. Czyli osoba z bazową kordynacją oko-ręka może już całkiem fajnie pograć i nawet na pierwszych zajęciach może zagrać na punkty, to jest niespotykane w innych sportach - mówił Marcin Matysik, Prezes Związku Polskiego Pickleballu.
Mistrzostwa Śląska w Pickleballu w Chorzowie
Turniej z cyklu Polish Pickleball Tour - PPT 25 zgromadził 30 zawodników, którzy rywalizowali w singlu i deblu. Karol Jantos zdobył podwójne złoto, triumfując zarówno w finale singla, jak i w deblu z Rafałem Mertą. Finał singla, w którym Jantos pokonał Michała Ortyla, dostarczył wielu emocji i zaciętej rywalizacji.
Karol Jantos, Mistrz Śląska, podkreślił, jak trudna była jego droga do sukcesu
- Jest to niesamowite uczucie, ten sukces rodził się w bólach i było bardzo dużo turniejów, z których nawet nie wychodziłem z grupy, miałem takie fatalne mecze i teraz udało się wygrać także bardzo się cieszę - mówił Karol Jantos, Mistrz Śląska w Pickleballu.
Szybki Rozwój Dyscypliny
Pickleball rozwija się w niesamowitym tempie, szczególnie w USA. W 2009 roku w 'pikla' grało około 100 tysięcy osób, a obecnie liczba ta wzrosła do ponad 13 milionów. Jest to najszybciej rozwijający się sport w USA i ma ogromny potencjał, by zdobyć popularność także w Polsce.
- W Stanach Zjednoczonych niektóre osoby śmiejąc się nazywają ten sport ping-pongiem na sterydach i bardzo nam się podoba to określenie - dodaje Matysik.
Do gry w pickleball potrzebne są rakietki kompozytowe i plastikowe piłeczki z otworami. Kort do pickleballa jest stosunkowo mały, ma długość 13,40 m i szerokość 6,10 m, a siatka znajduje się w połowie tej długości. Istnieją specjalne zasady dotyczące serwowania oraz strefy ‘bez woleja’, które czynią grę unikalną i strategiczną.
Podstawowe zasady gry w pickleball obejmują serwowanie z dołu, konieczność odbicia piłeczki po serwisie i returnie przed możliwością zagrania wolejem oraz zdobywanie punktów tylko przez serwujących. Set kończy się, gdy jeden z zawodników osiągnie 11 punktów z dwu-punktową przewagą.
Historia Pickleballa
Pickleball narodził się latem 1965 roku niedaleko Seattle, USA. Trzech ojców - Joel Pritchard, Bill Bell i Barney McCallum, szukało sposobu na zabawienie swoich znudzonych dzieci. Stworzyli drewniane rakietki oraz zasady gry, które obowiązują do dziś. Nazwa sportu ma dwie potencjalne genezy: pierwsza to pies o imieniu Pickle, który uwielbiał uciekać z piłeczką, a druga to nawiązanie do terminu "pickle boat" używanego w wioślarstwie.
Organizatorzy mają nadzieję, że turniej przyczyni się do popularyzacji pickleballa w Chorzowie i zachęci mieszkańców do aktywnego udziału w tej dynamicznej dyscyplinie. Wszystkich zainteresowanych zaprasza się do kontaktu ze Związkiem Sportowym Polskiego Pickleballu pod adresem mailowym [email protected] oraz odwiedzenia strony internetowej: www.polskipickleball.pl/
- Stworzyliśmy już w Polsce związek sportowy, mamy kilkadziesiąt społeczności w całej Polsce, niestety Chorzowie nie mamy jeszcze graczy. Szukamy cały czas pasjonatów sportu otartych na nowości, którzy chcieliby zainteresować się naszą dyscypliną, zacząć grać i działać w lokalnych strukturach. Społeczności pickleballowe rosną w zawrotnym tempie w całej Polsce - tłumaczy Marcin Matysik.
Pickleball to sport dla każdego, niezależnie od wieku czy formy fizycznej, oferujący zabawę, mile spędzony czas z innymi, a do tego daje jeszcze dreszczyk emocji w postaci rywalizacji.
Napisz komentarz
Komentarze