Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w naszym regionie, co ma na celu podkreślenie wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa narodowego. W ramach tegorocznej edycji przedsięwzięcia, zgłoszenia przyjmowane były w czterech kategoriach, takich jak: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego (w tym wydawnictwa multimedialne) oraz dokonania z zakresu konserwacji. W sumie wpłynęło ich aż 47 z 15 muzeów województwa śląskiego.
Znamy już laureatów!
W poniedziałek, 17 czerwca, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenia muzealne 2023 roku. W imieniu Wojciecha Saługi laureatów uhonorowała Joanna Bojczuk, członkini zarządu województwa.
- Konkurs służy przede wszystkim formom upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Każdej z jednostek należą się gratulacje, bo dzięki kreatywności i pomysłowości wzmacniają one ofertę kulturalną, adresowaną do mieszkańców – podkreślała Joanna Bojczuk.
Nagrodę główną w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego przyznano chorzowskiemu Muzeum Hutnictwa za projekt "Tradycje hutnicze. Ochrona i popularyzacja".
- Muzeum Hutnictwa od samego początku jest muzeum wspólnotowym i angażującym społecznie. Dlatego tę nagrodę dedykujemy tym wszystkim, którzy bezinteresownie, wyznając te same wartości towarzyszą nam w naszych staraniach o upowszechnienie wiedzy o kulturze hutniczej i jej dziedzictwie. Nagroda jest dowodem na to, że dzięki wspólnemu, konsekwentnemu działaniu możemy skutecznie prezentować, propagować i chronić hutniczą spuściznę - mówi Adam Kowalski, dyrektor placówki.
Zwycięski projekt Muzeum Hutnictwa skupia się na popularyzacji tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika jako elementów wniosku o wpisanie ich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wraz z postępującą deindustrializacją tradycje te zanikają dlatego Muzeum realizuje działania związane z ich dokumentacją i upowszechnieniem. Wszystko po to, by zapewnić dalsze trwanie hutniczej kulturze.
Muzeum Hutnictwa to jednak nie jedyny chorzowski akcent podczas poniedziałkowego wręczania nagród. Wyróżnienie w kategorii wystawy otrzymało Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie za wystawę "Ad Altare. Dawne szaty liturgiczne ze zbiorów parafii górnośląskich".
Duże zainteresowanie niewielką ekspozycją prezentowaną w listopadzie 2022 roku, w mieszczącym się na terenie Skansenu zabytkowym kościele z Nieboczów, stało się impulsem do stworzenia specjalnej wystawy. Dzięki temu już w kolejnym roku, w przestrzeni Galerii na piętrze, można było podziwiać kolekcję strojów i przedmiotów liturgicznych.
Pochodzące z końca XIX wieku oraz I połowy XX wieku eksponaty były używane podczas mszy i nabożeństw sprawowanych przed reformami liturgicznymi po Soborze Watykańskim II. Poprzez wystawę twórcy chcieli przybliżyć odbiorcom ważne elementy, które pomagają pogłębić przeżywanie chwil związanych z wiarą, choć obecnie są już rzadko używane.
Fot. Tomasz Żak/ UMWS
Napisz komentarz
Komentarze