Podczas pierwszego koncertu pt. „Handpan Solo Act” 5 lipca, o godzinie 19:00 uczestnicy koncertu będą mieli okazję zanurzyć się w niezwykłych dźwiękach instrumentu o nazwie handpan. Na instrumencie zagra Łukasz Dembiński, muzyk perkusjonalista, promotor muzyczny, podróżnik. Założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, a w szczególności bębnów afrykańskich, obecnie zafascynowany brzmieniem handpanów .
Artysta zaprezentuje kompozycje oraz utwory z ostatniego albumu pt. „a few stories about something”, zagrane na sześciu różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmi również zachodnio-afrykańska tykwa calabash, djembe, basowe bębny dunduny i ilimba - tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej.
Handpan to stosunkowo młody instrument perkusyjny, wyglądający jak duża skorupa żółwia, który zadebiutował na scenie muzycznej na początku XXI wieku. Pierwotnie, handpan był używany głównie w kontekstach medytacyjnych i relaksacyjnych, co wynikało z jego hipnotyzującego, rezonansowego brzmienia. Szybko jednak zyskał popularność w różnorodnych gatunkach muzycznych, od muzyki elektronicznej po jazz i world music.
Podczas piątkowego koncertu będzie okazja usłyszeć tę pierwotną, bardziej medytacyjną odsłonę tego instrumentu
– Zapraszamy na klimatyczne koncerty w Ogrodzie Japońskim. To okazja, aby zanurzyć się w dźwiękach wyjątkowej muzyki w otoczeniu przyrody. Można zabrać ze sobą koc i wygodnie rozsiąść się na trawie – mówi Katarzyna Szymańska-Marzec z działu promocji Parku Śląskiego
Kolejny koncert w Ogrodzie Japońskim zaplanowany jest w piątek 26 lipca, o godz 19.00. Na scenie zaprezentuje się Maria Pomianowska, profesor sztuk muzycznych, wokalistka, kompozytorka i pedagog.
Maria Pomianowska to profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz multiinstrumentalistka grająca m.in. na staropolskich instrumentach smyczkowych: suce biłgorajskiej, fideli płockiej, suce mieleckiej, ale także na indyjskim sarangi, bułgarskiej gadułce, które to instrumenty z jej inicjatywy, wspólne z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim 25 lat temu zostały zrekonstruowane. Od tego czasu artystka koncertuje na całym świecie propagując i przybliżając wszystkim te zapomniane już instrumenty. Jednocześnie śpiewa ludowe piosenki i pomiędzy utworami w wyjątkowy sposób opowiada o tych instrumentach, często wplatając rozbudzające wyobraźnię opowieści.
Co ciekawe, w kontekście Ogrodu Japońskiego, w którym koncert się odbędzie, artystka jako ambasadorowa RP w Japonii w latach 1997-2002 zaprzyjaźniła się̨ z całą rodziną cesarską, koncertując i komponując muzykę̨ dla Jej Wysokości Cesarzowej Michiko.
Udział w koncertach jest bezpłatny.
Więcej informacji dostępnych w linku
Źródło: Informacja prasowa
Napisz komentarz
Komentarze