Marsz Autonomii Śląska organizowany jest już od 2007 r. Tym razem uczestnicy pójdą pod hasłem "To my, naród śląski". Marsz, podobnie jak w ostatnich latach, wyruszy spod placu Wolności w Katowicach około godziny 12:00, a zakończy się na placu Sejmu Śląskiego.
Sam Marsz nie będzie jednak jedynym wydarzeniem skupionym wokół kultury śląskiej. Już dwa dni później (15 lipca) w wielu miastach województwa śląskiego obchodzony będzie Dzień Śląskiej Flagi. Jak wspominają organizatorzy, zarówno marsz, jak i Dzień Śląskiej Flagi to przypomnienie o tym, że sejm ustawodawczy II Rzeczypospolitej 15 lipca 1920 r. uchwalił statut organiczny dla województwa śląskiego.
- Było to jednoznaczne z przyznaniem szerokich uprawień. Powstał Sejm Śląski, Skarb Śląski, a relacje finansowe pomiędzy centralą w Warszawie regulowała tangenta - opowiada Krzysztof Szulc, członek zarządu Ruchu Autonomii Śląska.
Dzień Śląskiej Flagi powstał po to, by celebrować górnośląskie barwy, pokazać oraz przedstawić je ludziom. W Chorzowie święto odbywa się od 2014 r. i od samego początku skupione jest w głównej mierze na ulicy Wolności. Inaczej nie będzie i w tym roku, bo jak przyznają organizatorzy, to na tej chorzowskiej ulicy wywieszone zostaną aż 42 flagi. Ponadto na chorzowskim Rynku odbędą się koncerty zorganizowane przez Radio Best, a w księgarni Dopełniacz odbywać się będzie kiermasz książek śląskich. Bistro Kaskada specjalnie przygotuje dwa dania kuchni śląskiej, a na spragnionych w "ogródku" resteuracji czekać będzie lane piwo. Cały Rynek zostanie udekorowany girlandami w kolorach śląskiej flagi. Dodatkowo, jak mówi Krzysztof Szulc, z inicjatywy Ruchu Autonomii Śląska w różnych częściach miasta pojawią się balony oraz ulotki informacyjne na temat historii autonomii śląskiej.
- Kiedyś nasz region cieszył się autonomią i bardzo dobrze na tym wyszedł, bo dwudziestolecie międzywojenne to rozkwit autonomicznego województwa śląskiego. Starsze osoby zdają sobie z tego sprawę, natomiast młodsze trzeba z tym zaznajamiać, bo nie mieli możliwości się tego dowiedzieć - podsumowuje Krzysztof Szulc.
Przy okazji Dnia Śląskiej Flagi, warto dodać, że 2 mln zł z budżetu państwa mają zostać przeznaczone na śląską edukację regionalną, kulturę oraz literaturę. Jak poinformowała w czwartek posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa, są to pieniądze, które zabezpieczono w rezerwie budżetowej na przygotowanie nauczania języka śląskiego.
Napisz komentarz
Komentarze