Bogata w smaki kuchnia regionalna jest unikalnym zapisem historii, kultury i różnorodności obszaru, z którego pochodzi. Kulinarne zwyczaje oraz lokalne potrawy pozwalają nie tylko lepiej poznać dziedzictwo regionu, ale też śledzić losy mieszkańców, którzy kiedyś tworzyli te wyjątkowe smaki.
- Nośnikami tych smaków i tradycji są często małe, rzemieślnicze zakłady czy rodzinne firmy, które od lat przechowują unikatowe przepisy i receptury. Wszyscy oni spotkają się w ostatnią niedzielę lipca w chorzowskim Skansenie, podczas wydarzenia Jarmark Produktów Tradycyjnych, by podzielić się tym dziedzictwem z mieszkańcami województwa. Jak co roku, na gości muzeum czekać będzie kilkudziesięciu wystawców ze swojskimi wędlinami, serami, przyprawami, przetworami z warzyw i owoców, miodami z lokalnych pasiek, nalewkami i sokami - zdradzają w Górnośląskim Parku Etnograficznym.
Głównym punktem zaplanowanej imprezy, będzie dobrze znany stałym jej bywalcom konkurs pn. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". To, że w Skansenie już po raz 23. będzie wybierany najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz najlepsza potrawa regionalna, jest najlepszym świadectwem nie tylko bogactwa i różnorodności kuchni regionalnych w Polsce, ale też nieustającej kreatywności rodzimych gastronomów.
W tym roku konkursowy pokaz odbędzie się w namiotach rozstawionych na Dużej Łące. Po posmakowaniu i ocenie przez jury, skosztować produktów będą mogli także zgromadzeni w Skansenie goście. Oprócz tego, każdy będzie miał możliwość zakupienia produktów od lokalnych producentów, wziąć udział w pokazie kulinarnym Michała Bałazego czy pobawić się w rytm wyjątkowej muzyki, o którą zadba Kapela z Poraja.
Wydarzenie odbędzie się 28 lipca o godz. 12:00. Bilety można nabyć online oraz w kasie Muzeum.
Fot. Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze