Historia Elki jest równie zawiła, jak wielu innych atrakcji w Parku Śląskim. Otworzona w 1967 r. jako jedyna nizinna kolejka linowa w Europie, służyła odwiedzającym aż do 2006 r. Wtedy to, z racji na zły stan techniczny zdecydowano o zamknięciu kolejki, którą później rozebrano.
W 2011 r. ogłoszona została decyzja o budowie nowej Elki. Początkowo kursowanie przywrócono wyłącznie na trasie Stadion Śląski - Wesołe Miasteczko. Rok temu w październiku otworzono drugą linię, dzięki której z Wesołego Miasteczka da się dojechać do Planetarium. Podpisana dzisiaj umowa poskutkuje tym, że przywrócone zostanie kursowanie na całej historycznej trasie Elki.
- W tej chwili podpisaliśmy umowę na trzeci odcinek, którego długość to 1515 m. Jeśli chodzi o ilość, będzie to 20 kanap czteroosobowych, a do tego 10 gondoli - opowiada prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.
Sama inwestycji kosztować ma niecałe 63 mln zł brutto. Wykonawca, którym jest Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. ma 580 dni od daty podpisania umowy na zakónczenie budowy. Pierwotnym terminem zakończenia budowy jest luty 2026 r. Warunki atmosferyczne mogą spowodować co prawda lekkie przesunięcia, jednak władze Parku zakładają, że w sezonie letnim 2026 r. użytkownicy przejadą się już wszystkimi trzema liniami.
Po zakończeniu budowy, Elka będzie zdecydowanie najdłuższą nizinną kolejką liniową w Europie. Jej całkowita długość wynosić będzie niecałe 6 kilometrów. Z nowego odcinka odwiedzający zobaczą Planetarium, staw oraz restaurację Łanię, ścieżki leśne, Cichy Zakątek oraz widok Stadionu Śląskiego. Przejazd zajmie blisko 15 minut w jedną stronę.
- Zgodnie z umową zaczynamy od zaprojektowania i uzyskania pozwolenia na budowę samej kolejki. Mamy na to 300 dni, aby tą dokumentację przygotować i uzyskać pozwolenie. Później przechodzimy do fazy realizacji. W międzyczasie mamy już pozwolenie i zaczynamy pracę przy rozbudowie stacji przy Planeterium - opowiada Ewelina Walkowicz, prezes Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego S.A.
Na miejscu obecny był również marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, który zwrócił uwagę na wiele dużych inwestycji, które toczą się aktualnie w Parku Śląskim.
- Ludzie zobaczą, że Park Śląski zmienia się na naszych oczach. Prowadzone są duże inwestycje: Kanał Regatowy się odbudowuje, Fala się buduje, za chwilę rozpocznie się budować trzecia linia Elki. Trwają też inne, mniej spektakularne prace. Łącznie 508 mln europejskich środków pracuje na to, żeby Park Śląski z powrotem wyglądał wspaniale i żeby świecił swoim blaskiem - komentuje Wojciech Saługa.
W obecnym sezonie z Elki do tej pory skorzystało 150 tys. odwiedzających Park Śląski. Władze Parku liczą, że po otwarciu trzeciej linii, liczba ta wzrośnie nawet do 350 tys. korzystających w przeciągu roku.
Napisz komentarz
Komentarze