Licząca aż 16 metrów Żyrafa to nie tylko symbol Parku Śląskiego, ale też jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych rzeźb w całym naszym województwie. Za koncepcję plastyczną powstałego w 1959 roku obiektu odpowiedzialni byli Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, z kolei projekt jego konstrukcji to dzieło Jerzego Tombińskiego.
- W ogólnym zarysie całość miała prezentować tytułową żyrafę. Plastycy nie oddali jednak wiernie wyglądu zwierzęcia, uznali bowiem, że w myśl zasady minimum minimorum, rzeźba będzie pewniej stać na trzech nogach. Projekt był bardzo śmiały i zdecydowanie wyprzedzał trendy ówczesnej sztuki i architektury - podkreślają w Parku Śląskim.
Przez lata Żyrafa zmieniała nieco swój wygląd. W 2000 roku konstrukcja przemalowana została na kolor żółty, na który to dodano brązowe łaty. W 2011 roku zakończono gruntowną rewitalizację figury i przywrócono jej pierwotny wygląd, dzięki czemu została ona wpisana do rejestru zabytków.
Żyrafa straciła głowę, ale wkrótce ją odzyska
W połowie ubiegłego roku, podczas ekspertyzy zauważono, że mocowania górnej części rzeźby poluzowały się i wymagają rekonstrukcji. Wtedy też podjęto decyzję o zdemontowaniu jej, aby uniknąć poważniejszego uszkodzenia Żyrafy oraz zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego. Głowa została zatem zabezpieczona i od tego czasu cały obiekt czeka na renowację.
- Idealnie pasuje tutaj stwierdzenie "do trzech razy sztuka", bo dopiero za trzecim razem udało nam się rozstrzygnąć przetarg. Kwota opiewa na niecałe 400 tysięcy zł, a odpowiedzialna za remont rzeźby będzie firma Art Forum z Krakowa - mówi Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskiego.
Na początku lipca Park Śląski podpisał z wykonawcą umowę. Teraz ma on 330 dni na wykonanie prac projektowych, uzyskanie niezbędnych ekspertyz oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich.
Remontu doczeka się także Aleja Żyrafy
Jak się okazuje, nie tylko rzeźba przejdzie renowację, ale też samą Aleję Żyrafy czekają pewne zmiany. Aktualnie trwa przygotowywanie niezbędnych dokumentacji, a na przełomie lipca i sierpnia ma rozpocząć się postępowanie przetargowe. Planowana inwestycja obejmuje wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego wraz z wykonaniem remontu Alei Żyrafy w zakresie wymiany nawierzchni, odtworzenia i remontu elementów zagospodarowania terenu oraz montażu elementów małej architektury. Przy pomyślnym przebiegu procedur przetargowych, rozpoczęcie tych prac nastąpi na początku 2025 roku i potrwa do jesieni.
Napisz komentarz
Komentarze