Święto Wniebowzięcia Marii Panny to jedno z najstarszych świąt maryjnych w naszej kulturze. Swoje początki ma już w V wieku n.e. kiedy to na Wschodzie świętowano Zaśnięcie Matki Bożej. Przez setki lat upowszechniło się na całym starym kontynencie. W 1950 r. poprzez dogmat Kościoła katolickiego papieża Piusa XII o wniebowzięciu NMP zyskało nazwę, którą posługujemy się do dziś. Święto związane jest z historią, według której Maryja po zakończeniu swojego ziemskiego życia, została wzięta do nieba wraz z duszą i ciałem.
W Polsce, jak i w całej Europie, Matkę Boską czci się również jako patronkę ziemi i jej roślinności. To właśnie z tego powodu na święto w polskiej kulturze ludowej mówi się Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji w tym czasie przygotowuje się specjalne bukiety złożone ze zbóż, ziół, warzyw, owoców czy kwiatów.
Warto dodać, że w Chorzowie 15 sierpnia odbywają się Dni Wielkich Hajduk. Związane jest to z odpustem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chorzowie Batorym.
Z tego powodu, w ramach święta w tej chorzowskiej dzielnicy przygotowane zostaną różnorodne atrakcje. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się na skwerze przy Miejskim Domu Kultury Batory. Więcej o programie imprezy pisaliśmy >>TUTAJ<<
Ponadto, 15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<
Napisz komentarz
Komentarze