Już 25 sierpnia w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" czekać będzie na nas wyjątkowe wydarzenie. "O zbożach, chlebie i ziołach" to cykliczna impreza, podczas której zbliżmy się do czasów, w których rozwijały się rzemiosła, z jakich korzystamy po dziś dzień.
W ten sierpniowy dzień będzie możliwość posłuchania o dawnym zastosowaniu ziół, ich leczniczych oraz magicznych właściwościach. Goście będą mogli wykonać własnoręcznie zielniki oraz kadzidła ziołowe. W niesamowitej scenerii chałupy z Kaliny zwiedzający spróbują naparów dawnej stosowanych na wszelkie dolegliwości zdrowotne a w spichlerzu z Wojkowic będzie można wykonać kotyliony dożynkowe.
- W trakcie imprezy będzie można spróbować swoich sił w mieleniu zboża żarnami oraz przyjrzeć się pracy wialni, a to wszystko na interaktywnej wystawie "Młynarstwo" w spichlerzu z Warszowic. Bedzie też okazja zwiedzić Młyn z Imielina i posłuchać o dawnych młynach w województwie śląskim - informują organizatorzy.
O uzdrowicielach, szarlatanach i popularnych znachorach mieszkających w naszym województwie w 20-leciu międzywojennym opowie Krzysztof Bulla z Działu Nauki naszego Muzeum, a właściwości ziół i ich zastosowanie w kuchni i medycynie naturalnej przybliży Agnieszka Książyńska z Zielarni Jurajskiej. Pani Ernestyna Kubecka z KGW Dębieńsko opowie o tym co na stolach podczas żniw gościło.
Święto zupy i jarmark
Po raz pierwszy podczas sierpniowego wydarzenia odbędzie się święto zupy, która na dawnej wsi była głównym posiłkiem królującym na stołach. Koła Gospodyń Wiejskich przygotują zupy charakterystyczne dla swojego podregionu i będą częstować gości m.in. żurem żeniatym, oberibą, parzybrodą, zalewajką, zaś w karczmie ze Świerczyńca spróbujemy polewki na maślance i kartoflanki. Będzie w to wyjątkowa okazja spróbować smaków, które dawniej stanowiły proste, chłopskie jadło.
Dla miłośników autentycznych wyrobów rękodzielniczych oraz niepowtarzalnych smaków, będzie również jarmark produktów rzemieślniczych, artystycznych i gastronomicznych.
Wydarzenie potrwa od godziny 12:00 do 17:00. Wejście możliwe w ramach biletu wstępu do Muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze