Nie mamy więc czasu na relaks, zabawę w Hellspin Poland, czy inne popularne formy rozrywki.
W całym tym zamieszaniu zapominamy, że niektóre zajęcia dodatkowe można sobie znacząco ułatwić, a nowoczesne technologie skutecznie nam w tym pomagają. W niniejszym artykule przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów, które znacząco uproszczą zorganizowanie wszystkiego w rozpoczynającym się roku szkolnym.
Trudno znaleźć korepetytora? Warto spróbować lekcji zdalnych
Poszukiwanie dobrych korepetytorów lub problemy z dostosowaniem grafiku z osobami z poprzednich lat z pewnością śni się po nocach wielu rodzicom. Wrzesień to szczególnie gorący okres, kiedy wszyscy przypominają sobie o dodatkowych lekcjach, a u lokalnych korepetytorów ustawiają się kolejki. To z kolei generuje coraz wyższe stawki.
Na szczęście coraz popularniejsze stają się korepetycje przez Internet. Początkowo mogą wydawać się znacznie gorszym rozwiązaniem, ale szybko okazuje się, że dystans dzielący ucznia i nauczyciela wcale nie jest aż takim problemem. Zaraz potem uwypuklają się kolejne zalety tego rozwiązania. Nie trzeba organizować dojazdów, co jest dużą oszczędnością czasu, a połączenie się z korepetytorem zajmuje zaledwie kilka chwil.
Obecnie na rynku znajduje się wiele platform zajmujących się zrzeszaniem korepetytorów internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „korepetycje”, a pojawi się nawet kilkanaście dużych serwisów, które zawierają bazy tysięcy nauczycieli, z opisem, zakresem nauki oraz doświadczeniem i opiniami. Oczywiście lekcji zdalnych można poszukiwać także na lokalnych portalach z ogłoszeniami – wtedy wybór będzie mniejszy, ale być może uda się trafić na kogoś z niższą stawką.
Platformy do e-korepetycji często zawierają własną infrastrukturę do komunikacji, ale można także skorzystać z popularnych programów, które pomogą się połączyć, jak Zoom, Microsoft Teams, czy Skype.
Sztuczna inteligencja w edukacji: Rewolucja w nauce
O sztucznej inteligencji powiedziano już niemal wszystko. Przeminął pierwszy szok związany z możliwościami, jakie daje to oprogramowanie, opadł kurz, pojawiają się nowe rozwiązania, ale co dalej? W końcu AI ma dostęp do największych baz danych na świecie i przetwarza je, zapewniając nam błyskawiczne i często bardzo dobre odpowiedzi na zadawane pytania.
Jak wykorzystać AI do nauki?
-
Rozmowa na czacie związana z wybranymi zagadnieniami szkolnymi. Dziecko nie wie, jak coś działa lub dlaczego dane wydarzenie historyczne miało miejsce? Warto zapytać na czacie, a sztuczna inteligencja chętnie odpowie, często podając także źródła, na których opiera swoje informacje.
-
Pomoc w rozwiązywaniu problemów matematycznych. Modele językowe mają wbudowane specjalne narzędzia oraz mają niezbędną wiedzę do rozwiązywania zadań matematycznych na każdym poziomie zaawansowania. Wystarczy wpisać polecenie, a czat wskaże rozwiązanie, tłumacząc wszystko krok po kroku. Dużym atutem jest to, że jeżeli coś nadal jest niejasne, to uczeń może zapytać, dlaczego AI tak to zrobiło w danym kroku.
-
Nauka języków. AI jest doskonałym narzędziem do nauki dowolnych języków. Od rodzimego języka polskiego, przez angielski, po nawet chiński, lub programowanie. Czat może tłumaczyć wszelkie zagadnienia, toczyć konwersacje, a już niebawem mają pojawić się powszechnie dostępni asystenci głosowi, którzy będą mogli prowadzić z uczniami rozmowy – niczym korepetytorzy.
Warto tutaj zaznaczyć, że jak sami twórcy zastrzegają, sztuczna inteligencja może się mylić i to przy naprawdę prostych zagadnieniach. Dlatego osoby uczące się, powinny być czujne i zawsze zastanowić się, czy dana informacja jest prawdziwa, czy została właśnie zmyślona. Niemniej jednak najczęściej odpowiedzi są poprawne i robią duże wrażenie. Wystarczy poprosić np. o wytłumaczenie działania funkcji kwadratowej, a otrzyma się bardzo dobrze opracowaną lekcję.
Z AI jest trochę tak, jak jeszcze dwie dekady temu z Internetem. Nauczyciele przestrzegali, aby uważać, bo zamieszczane tam informacje mogą pochodzić z nierzetelnych źródeł. Jednak z czasem nauczyliśmy się korzystać z Internetu i trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do poszerzania wiedzy. Podobnie jest z AI – dobrze użyte może być nieocenioną pomocą edukacyjną.
Nauka na wyciągnięcie ręki dla każdego
Jak widać, dostęp do wiedzy jest coraz łatwiejszy. Internet skutecznie zaciera wszelkie granice i każdy może znaleźć satysfakcjonujące go źródło informacji. Warto jedynie pamiętać, żeby dzieci miały też swój czas dzieciństwa. W końcu szkoła jest po to, aby je uczyć i zaszczepiać w nich różne zainteresowania.
Jeżeli rodzice na własną rękę będą poszukiwać wielu dodatkowych form edukacji, to dziecko może się zniechęcić. Dlatego warto zastanowić się nad powyższymi – znacznie łatwiej dostępnymi formami edukacji, które pozwolą zaoszczędzić tak ważny dla dziecka czas.
Napisz komentarz
Komentarze