Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) to prestiżowy konkurs kierowany do najzdolniejszych w tych dziedzinach uczniów szkół średnich, wyłonionych w olimpiadach ogólnokrajowych. W tegorocznej rywalizacji, która odbyła się w dniach 17-26 sierpnia w Brazylii, udział wzięło kilkaset osób z 53 państw z całego świata.
- Podczas tegorocznej olimpiady uczestnicy zmierzyli się z serią 11 zadań teoretycznych, na których rozwiązanie mieli 5 godzin. Wśród nich były między innymi zadania związane z czarnymi dziurami, lotami satelitów czy gromadami galaktyk. W części praktycznej znalazły się dwa zadania z analizy danych. W jednym z nich należało wyznaczyć położenie centrum naszej galaktyki opierając się o obserwacje gromad kulistych. Do części praktycznej należało także zadanie w planetarium, gdzie było trzeba się wykazać znajomością nieba południowego. Ponadto uczestnicy prowadzili obserwacje rozwiązując zadanie z użyciem galileoskopu, oraz używając mapy nieba - poinformowało Planetarium Śląskie.
Absolutnym zwycięzcą olimpiady został, tak jak w zeszłym roku, Peter Andolšek ze Słowenii, który zdobył również tytuł najlepszego zawodnika w części praktycznej. Wśród państw, na uwagę zasługuje Iran, który zgarnął aż 5 złotych medali.
Spore powody do dumy ma również drużyna z Polski, która stała się posiadaczem aż czterech srebrnych krążków oraz jednego wyróżnienia. Medaliści to Andrzej Maroń z Warszawy, Michał Jagodziński ze Szczecina, Dawid Chudzik z Warszawy oraz Piotr Jędrzejczyk z Krakowa, wyróżniony został z kolei Krzysztof Nadulicz z Białegostoku. Taki wynik plasuje nas wysoko w międzynarodowej klasyfikacji!
Co warte podkreślenia, drużyny na IOAA składają się nie tylko z najzdolniejszych uczniów. Każdemu zespołowi towarzyszą liderzy odpowiedzialni za przygotowanie uczestników. Polską reprezentacją ponownie opiekowali się astronomowie z Planetarium Śląskiego - Damian Jabłeka oraz Waldemar Ogłoza, którzy z zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą, pomagając uczniom w wykorzystaniu swojego potencjału i osiągnięciu sukcesu.
Fot. Planetarium Śląskie
Napisz komentarz
Komentarze