W połowie grudnia ub.r., na wysepce u zbiegu ulic Kościuszki i Moniuszki, zamontowany został stary, mierzący 3 metry wysokości młot hutniczy. Urządzenie, które jeszcze kilkanaście lat temu pracowało w Hucie Batory, zostało wyprodukowane w 1960 r., w bytomskiej Hucie Zygmunt. Eksponat – jak przekazało nam biuro prasowe urzędu miasta – nawiązuje do hutniczej przeszłości Chorzowa, a także zwiastuje utworzenie w mieście Muzeum Hutnictwa.
Kiedy mogłoby ono powstać? Prace nad przygotowaniem szczegółowej dokumentacji projektowej już się zakończyły. Jest ona niezbędna podczas ubiegania się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym, jakie inwestycje otrzymają rządowe wsparcie, zdecyduje konkurs, który zgodnie z zapowiedziami, miał zostać rozstrzygnięty w pierwszym kwartale tego roku. Niestety na to trzeba będzie poczekać trochę dłużej.
Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Anetę Gliwicką z biura prasowego chorzowskiego urzędu miasta, ministerstwo zmieniło termin konkursu. W związku z tym, czas na składanie ofert został wydłużony - Nie znamy konkretnej daty – przyznaje. Wiadomo jednak, że będzie to drugi kwartał br. Mimo to lokalne władze już teraz przygotowuje się do otwarcia muzeum.
O zakupie starych maszyn hutniczych, które mają wkrótce stać się muzealnym eksponatami, rozmawiano podczas ostatniej sesji rady miasta. - Te środki rzeczywiście są zabezpieczone ze względu na to, że musimy się spieszyć z ich zakupem, by uratować maszyny przed zezłomowaniem ich przez aktualnych właścicieli. Jest szansa, że uda się odzyskać część środków wydanych na zakup eksponatów w ramach dofinansowania do całego projektu – informuje Aneta Gliwicka.
Muzeum ma powstać w kompleksie budynków należących do dawnej elektrowni Huty Kościuszko. Obiekty zostały już częściowo wyremontowane, pojawiły się w nich również pierwsze eksponaty. Niektóre z nich, jak choćby młot parowy firmy Brinckmann & Co z 1898 r czy twardościomierz Brinella firmy Alpha z 1905 r., mogliśmy oglądać m.in. podczas ubiegłorocznej Industriady. Część eksponatów pochodzi również z muzeum zakładowego Huty Batory...
Są to m.in. przyrządy pomiarowe elektryczne i laboratoryjne, a także zegary, modele maszyn, elementy wyposażenia działów łączności, administracji, konstrukcyjnego oraz fotograficznego. Na rzecz przyszłego muzeum przekazane zostały również dokumentacje historyczne w postaci zdjęć, archiwaliów i korespondencji, a także meble i obrazy. Część tych eksponatów była już prezentowana podczas wystaw organizowanych w muzeum przy ul. Powstańców 25.
Napisz komentarz
Komentarze