"Żołnierze Niezłomni" - dziesiątki tysięcy bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę z komunistycznymi zbrodniarzami. Za tę walkę byli przez komunistów prześladowani, m.in. torturowani, zabijani i grzebani w bezimiennych grobach. Warto tego dnia wywiesić biało-czerwoną flagę. Wziąć udział w uroczystościach czy rekonstrukcjach. A na pewno sięgnąć do aktualnych opracowań historycznych odkłamujących tamten czas i przywracających należne miejsce w naszej historii bohaterskim żołnierzom wyklętym.
1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku. We Wrocławiu tradycją stał się marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych, któremu towarzyszą inscenizacje historyczne nawiązujące do prawdziwych losów uczestników Drugiej Konspiracji.
Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, ale uchwalenie nowego święta przeciągało się. O uchwalenie ustawy apelowała w grudniu 2010 roku Fundacja „Polska się Upomni”. Na początku 2011 roku Fundacja ta, organizacje kombatanckie i Jan Żaryn sygnowały Porozumienie na rzecz obchodów dnia i roku Żołnierzy Wyklętych, stanowiące sobie za główny cel wspieranie ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. Działania porozumienia zostały przedstawione na konferencji prasowej w lutym 2011 roku.
Żołnierze Wyklęci
1 marca przypda także Popielec, Środa Popielcowa, w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele.
Źródło: tmoch.net, wikipedia.org,
Fot.: magazynsquare.pl
Napisz komentarz
Komentarze