Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca przynajmniej 50 kg. Dla wielokrotnych krwiodawców to już właściwie normalność. Chciałoby się powiedzieć zwykła ludzka pomoc, która przecież tak naprawdę jest jednak czymś niezwykłym.
- Krew może oddać każda zdrowa osoba, choroby układu naczyniowego, sercowego czy skóry wykluczają kandydata na dawcę. Pielęgniarka pobiera próbki krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. O tym, czy krew zostanie pobrana zawsze decyduje lekarz, który jest na miejscu w ambulansie - zaznacza Alina Ratajczak, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy, co oznacza, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Po oddaniu krwi dawcy przysługuje:
- posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (18 840 kJ)
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy
- zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach
- ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Ci, którzy po raz pierwszy wybierają się oddać krew powinni pamiętać o kilku zasadach.
- Dzień wcześniej nawodniamy organizm, sugeruje się wypicie około 2 litrów płynów, nie spożywamy alkoholu, zjadamy lekki posiłek i najważniejsze, pamiętamy o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
- Dorosły człowiek posiada od 5 do 6 litrów krwi, jednorazowo dawca oddaje tylko 450 ml.
- Jeżeli dawca stale oddaje krew, czyli jest honorowym dawcą krwi czekają na niego zniżki np. w aptekach, u lekarza taka osoba powinna być przyjmowany poza kolejnością.
Siedziba Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, z którego mogą skorzystać mieszkańcy Chorzowa zlokalizowana jest w Katowicach, wejście od ul. Kozielskiej. Czynne w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godz 7:00 - 15:00, w czwartki - w godz. 7:00 - 18:00, w każdą sobotę w godz. 8:00 - 13:00.
Ekspedycja czynna całą dobę pod numerem tel. 32 20 87 300.
Napisz komentarz
Komentarze