Huta Królewska (fot. Marek Stańczyk/fotopolska)
Budowę Huty Królewskiej rozpoczęto w 1798 r. z inicjatywy hrabiego Fryderyka von Redena. Kierował nią szkocki inżynier - John Baildon. Całkowity koszt budowy wyniósł 57439 talarów. Nazwę zakładu, rozporządzeniem królewskim, nadano 17 lutego 1799 r. W latach 1936-39 huta nosiła nazwę „Piłsudski”, a od 1945 roku - „Kościuszko”.
Huta Królewska była drugą hutą żelaza na kontynencie europejskim, której produkcja prowadzona była na koksie, a pierwszą, gdzie do napędzania dmuchawy użyto maszyny parowej. Była to wówczas rewelacja techniczna na skalę europejską. W latach swojej świetności, uchodziła za jedną z najbardziej nowoczesnych i najprężniej działających hut na Starym Kontynencie.
W latach siedemdziesiątych XX wieku huta była największym terytorialnie zakładem przemysłowym Chorzowa, mającym pełny zamknięty cykl produkcyjny. Określano ją wówczas mianem huty surowcowej. Koniec produkcji surówki nastąpił w 1993 roku. Teraz działają tu już tylko nieliczne zakłady, a spora część architektury została wyburzona lub stopniowo zamienia się w gruzowisko...
Rzeźnia Miejska
Szlachtuz został oddany do użytku 19 listopada 1901 roku. Był wtedy najnowocześniejszym i największym zakładem na Górnym Śląsku. W okresie międzywojennym został wyposażony w urządzenia elektryczne. Rzeźnia szybko znalazła się w czołówce krajowych producentów, a jej wyroby eksportowano do Anglii i Niemiec.
W 1985 roku część budynków udało się wpisać do rejestru zabytków. W 1996 roku rzeźnia miejska zakończyła swoją działalności. Od tego czasu budynki popadają w ruinę. W sierpniu 2015 r. w wyniku pożaru zawalił się dach dawnej masarni przy ul. Krakusa, co stało się kolejnym krokiem ku całkowitej zagładzie dawnej Rzeźni Miejskiej.
fot. Grzegorz Kośmider/KosmoDron
fot. Grzegorz Kośmider/KosmoDron
Kompleks rekreacyjno-sportowy „Liga”
Na terenie kompleksu parkowego Dolina Górnika, leżącego tuż przy granicy Chorzowa z Bytomiem, mieścił się kiedyś kompleks rekreacyjno-sportowy. Znajdowało się tam m.in. boisko wraz z szatniami dla piłkarzy, basen sportowy, a także łowiska wędkarskie, z których można korzystać do dziś.
Dawniej było to miejsce odpoczynku robotników pracujących w KWK „Barbara” i innych okolicznych zakładach. Odbywały się tu liczne zabawy, festyny, na miejscu wytwarzano też piwo. Niestety obiekt lata swojej świetności ma już za sobą. Basen i boisko piłkarskie porosło chwastami, w budynkach, w których kiedyś mieściły się szatnie, obecnie można zastać jedynie zgliszcza.
Ratusz Hajduk Wielkich
Budynek został zaprojektowany przez Dominika Dreschera i wybudowany przez Arthura Niestroja z Bismarckhütte w 1911 r. Początkowo pełnił funkcję ratusza Hajduk Wielkich. Po II wojnie światowej, aż do 1990 r, mieścił się w nim Posterunek Milicji Obywatelskiej, a następnie Komenda Policji – do 1998 r. W kolejnych latach gmach przechodził z rąk do rąk popadając w coraz większą ruinę.
Oczyszczalnia ścieków
Z miejsca, w którym dawniej pracowała oczyszczalnia ścieków, niewiele już zostało. Kiedyś mieściły się tu dwa kominy, z których został już tylko jeden. Patrząc na niego można przypuszczać, że nie postoi tu długo...
Na otoczonym betonowym płotem terenie, znajdują się również dwa budynki, które zostały już mocno nadszarpnięte przez ząb czasu. Stały się one celem dla szabrujących je złomiarzy, którzy bez wątpienia przyczynili się do tego, że obiekt coraz bardziej przypomina gruzowisko. Świadczą o tym zerwane kawałki blach i poręczy oraz powybijane szyby.
Zakłady Odlewniczne Elementów Wyposażenia Budowanictwa „Metalplast”
Zakłady skupiające kilkadziesiąt przedsiębiorstw działających w przemyśle metalowym powstały w 1950 r. W budynkach „Metalplastu” zaczęły wówczas działać niewielkie i nierentowne do tej pory fabryki, wykupione od prywatnych właścicieli z województwa wielkopolskiego. Z czasem zakłady zaczęły doskonale prosperować, a sprzedaż wyrobów była prowadzona na terenie całego kraju. Dziś po tych latach pozostało już tylko wspomnienie.
Kopalnia Barbara
Opuszczone miejsca w Chorzowie [WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze