Święto teściowej zostało ustanowione w latach 80. XX wieku. Pierwszy raz Dzień Teściowej obchodzony był we Francji. Powstał jako wyraz szacunku i wdzięczności synowej lub zięcia wobec teściowej (matka żony) lub świekry (w starop. matka męża) za jej obecność, zainteresowanie i pomoc w wychowaniu dzieci, utrzymaniu wspólnego gospodarstwa domowego, rozwiązywaniu problemów itp. Początkowo święto miało charakter medialny, ale obecnie coraz częściej jest traktowane w Europie jako ważne święto rodzinne.
To święto pokrywa się datą z Dniem Teściowej, więc złośliwi twierdzą, że data jest nieprzypadkowa i że dwie najgorsze w naszym życiu osoby (dentysta i teściowa) celowo świętują jednocześnie. Zgadzacie się z tym?
Święto te powstało by uhonorować pracę dentystów, ale także po to, by zachęcić społeczeństwo do profilaktyki dentystycznej, która w przypadku stomatologii jest niezmiernie ważna, o czym wielu z nas się przekonało. Data ustanowienia tego święta, nie jest osadzona w żadnych ramach historycznych i nie jest związana z żadną organizacją. W Polsce jest niecałe 40 tys. stomatologów. Wszyscy, zarówno pracujący w prywatnych przychodniach, jak i w służbie zdrowia, każdego dnia pomagają pacjentom odzyskać nie tylko piękny uśmiech, ale często zdrowie i komfort życia.
Co do dnia geodety to 500 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych kartografów Gerard Merkator. Z tej okazji Europejska Organizacja Geodetów (CLGE) ogłosiła 5 marca „Dniem Europejskiego Geodety i Geoinformacji”.
Źródło: wikipedia.org
Fot.: wkalendarzu.pl
Napisz komentarz
Komentarze