Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego po raz pierwszy przeprowadziło rekrutację do klasy VI szkoły podstawowej, w 1971 roku. Ponieważ istniejący wówczas system przewidywał 8-letnią „podstawówkę” oraz 4-letnie liceum, uczniowie klas podstawowych uczyli się tu przynależąc formalnie do Szkoły Podstawowej nr 10. Dyrektor tej placówki sprawował nad nimi również nadzór pedagogiczny.
- Taka sytuacja trwała przezdwadzieścia osiem lat. Po reformie z 1999 roku przy „Słowaku” powstało natomiast gimnazjum dwujęzyczne, które funkcjonuje do dziś. Przez te wszystkie lata uczniowie końcowych klas „podstawówki”, a następnie gimnazjum, mieli możliwość uczestniczenia w życiu tej szkoły. Teraz czeka nas kolejna rewolucja w oświacie i postanowiliśmy zawalczyć o to, by kształcenie przedlicealne, nadal się tu odbywało – mówi Paweł Kasprowski, absolwent „Słowaka” i jeden z inicjatorów złożenia petycji.
By podtrzymać prawie 50-letnią tradycję prowadzenia edukacji przedlicealnej w „Słowaku”, prawdopodobnie trzeba będzie powrócić do rozwiązań sprzed 18 lat. Różnica polega na tym, że uczniami szkoły miałyby zostać dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Rekrutacja do tych klas – podobnie jak przed kilkunastoma laty – byłaby przeprowadzana oddzielnie. W całą sprawę zaangażowało się już miasto. Pracownicy magistratu sprawdzają czy wprowadzenie w życie proponowanych rozwiązań jest możliwe z prawnego punktu widzenia.
- Otrzymaliśmy sygnały od rodziców z prośbą o zachowanie klas dwujęzycznych, które są dużym atutem Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 1 chcemy więc wprowadzić dodatkowe lekcje językowe. Sprawdzamy także, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie możliwe utworzenie w SP nr 1 klasy siódmej i ósmej dwujęzycznej oraz ogłoszenie do nich naboru otwartego. Klasy dwujęzyczne prowadzone byłyby w ścisłej współpracy z nauczycielami ze „Słowaka” - informuje Karolina Skórka, rzecznik prasowy chorzowskiego urzędu miasta.
Wydźwięk apelu absolwentów najbardziej prestiżowego chorzowskiego liceum, jest bardzo emocjonalny. - Prosimy o pomoc w imieniu dzieci– nie zabierajmy im możliwości kształcenia się w placówce z wieloletnim doświadczeniem, gdzie uczą nauczyciele licealni i akademiccy, na miejscu są doskonale wyposażone pracownie, a o wysokim poziomie nauczania świadczą wyniki egzaminów gimnazjalnych które co roku przewyższały średnią krajową - w tym z języka angielskiego o ponad 200 proc. - czytamy w petycji.
O tym czy ich głos zostanie wysłuchany, powinniśmy się przekonać już wkrótce. Decyzja należy teraz do kuratorium oświaty. Przeczytać petycję i złożyć pod nią podpis można pod tym adresem: https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_utrzymania_klas_podstawowych_w_slowaku.
Napisz komentarz
Komentarze