Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego po raz pierwszy przeprowadziło rekrutację do klasy VI szkoły podstawowej, w 1971 roku. Ponieważ istniejący wówczas system przewidywał 8-letnią „podstawówkę” oraz 4-letnie liceum, uczniowie klas podstawowych uczyli się tu przynależąc formalnie do Szkoły Podstawowej nr 10. Dyrektor tej placówki sprawował nad nimi również nadzór pedagogiczny.
Po reformie z 1999 roku przy „Słowaku” powstało gimnazjum dwujęzyczne. By podtrzymać prawie 50-letnią tradycję prowadzenia edukacji przedlicealnej w „Słowaku”, prawdopodobnie trzeba będzie powrócić do rozwiązań sprzed 18 lat. Różnica polega na tym, że uczniami szkoły miałyby zostać dzieci z innej pobliskiej podstawówki. - Nasz pomysł polega na tym, żeby stworzyć dwujęzyczne klasy 7 i 8 w ramach struktury SP nr 1 w Chorzowie. Te klasy miałyby później zajęcia na terenie "Słowaka", a nadzór nad nimi sprawowałby specjalnie do tego celu powołany wicedyrektor SP nr 1 – czytamy w liście otwartym Pawła Kasprowskiego reprezentującego absolwentów szkoły.
Byli uczniowie „Słowaka” przygotowali też petycję, która wkrótce trafi na biurko śląskiego kuratora oświaty. Do tej pory podpis pod nią złożyło prawie 700 osób. - Dzieci, które idą do szkoły z tradycjami, nasiąkają jej atmosferą i czują, że stają się częścią jakiejś wspólnoty i są z tego dumne. Takie poczucie wspólnoty wpływa tylko i wyłącznie pozytywnie na ich wyniki w nauce ale także – co nawet ważniejsze – na aktywność społeczną czy ich plany na przyszłość. I nikt nie ma chyba wątpliwości, że na wszystkich tych polach uczniowie Słowaka odnoszą sukcesy – przekonuje w liście otwartym Paweł Kasprowski.
O pozytywnym wpływie atmosfery "Słowaka" na uczniów klas przedlicealnych wypowiedział się również dyrektor szkoły. - Nie tylko jako jej absolwent, ale też jako pedagog, uważam że to jest wspaniała sprawa, że uczniowie klas przedlicealnych, mogą się uczyć w murach naszej szkoły. To korzystne pod względem wiedzy, którą mogą tu zdobyć oraz kontaktu z uczniami i nauczycielami liceum, który według mojej opinii, ma bardzo pozytywy wpływ na naszych najmłodszych podopiecznych - zaznacza Przemysław Fabjański.
Dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących wypowiedział się także na temat ewentualnego uniemożliwienia prowadzenia klas przedlicealnych w tej najbardziej prestiżowej chorzowskiej placówce edukacyjnej. - To czy kształcenie przedlicealne w "Słowaku" nadal będzie możliwe, zależy już tylko od akceptacji ze strony kuratorium. Nie mamy na to wpływu. Dla mnie, jako osoby neutralnej, nie ma znaczenia jaka opcja polityczna jest u władzy. Zawsze staramy się być gotowi na zmiany. Edukacja powinna ewoluować. Ważne tylko, by te zmiany, zamiast uwsteczniać, szły do przodu - przekonuje Przemysław Fabjański.
W walkę o obronę edukacji przedlicealnej w "Słowaku" włączyło się również chorzowskie koło .Nowoczesnej, które również wystosowało pismo do kuratorium, w tej samej sprawie. - Popularny „Słowak” jest znany z licznych sukcesów w skali międzynarodowej jego uczniów i absolwentów, którzy utożsamiają się z tą placówką. Nie pozwólmy zatem na utratę tak wartościowych zasobów – apeluje zarząd koła w liście kierowanym na biurko śląskiego kuratora oświaty Urszuli Bauer.
Chorzowska .Nowoczesna walczy o to samo, co absolweci szkoły: możliwość kształcenia w "Słowaku" klas 7 i 8, które formalnie przynależałyby do Szkoły Podstawowej nr 1. Zdaniem przedstawicieli koła, istnieją rozwiązania prawne, które to umożliwiają. Czy jest tak w istocie? Obecnie analizują to pracownicy magistratu. - Sprawdzamy czy zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie możliwe utworzenie w SP nr 1 klasy siódmej i ósmej dwujęzycznej oraz ogłoszenie do nich naboru otwartego. Klasy dwujęzyczne prowadzone byłyby w ścisłej współpracy z nauczycielami ze „Słowaka” - informuje Karolina Skórka, rzecznik prasowy chorzowskiego urzędu miasta.
O tym czy głos mieszkańców zostanie wysłuchany prawdopodobnie przekonamy się już wkrótce. Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na decyzję kuratorium oświaty. Przeczytać petycję absolwentów i złożyć pod nią podpis można TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze