To opracowany z myślą o wykorzystaniu w niewielkich pomieszczeniach aparat do znieczuleń, umieszczony na podstawie jezdnej, dzięki czemu bez trudu można go przenosić pomiędzy salami operacyjnymi – tłumaczy Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Środki niezbędne na zakup pozyskało działające od 1973 roku Stowarzyszenie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie w przeszłości wielokrotnie był już beneficjentem Stowarzyszenia NFOZ. Wśród kilku ostatnich darowizn dla Szpitala były między innymi rentgen śródoperacyjny, artroskop dla ortopedii czy elektrokardiograf.
- Pieniądze na pozyskanie sprzętu pozyskujemy od darczyńców oraz od 2010 roku z jednego procenta podatku dochodowego – wyjaśnia Teresa Przygoda, dyrektor Stowarzyszenia Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia.
- Procedura wskazania odbiorcy swojego jednego procenta odpisu od podatku jest bardzo prosta. Wystarczy tylko w deklaracji wpisać numer KRS organizacji i wskazać cel. Całość środków przekazanych przez mieszkańców Chorzowa na rzecz Zespołu Szpitali Miejskich powraca do miasta w postaci aparatury - zaznacza dyrektor Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie NFOZ – często błędnie utożsamiane z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli dawną Kasą Chorych - jest organizacją, która od przeszło 40 lat działa w ochronie zdrowia. W początkach swojej działalności budowano przy udziale środków finansowych NFOZ szpitale, przychodnie czy ośrodku zdrowia. W latach dziewięćdziesiątych polityka Stowarzyszenia uległa zmianie - obecnie polega na doposażaniu zakładów opieki zdrowotnej w aparaturę medyczną.
Źródło: ww.zsm.com.p
Fot.: j. w.
Napisz komentarz
Komentarze