Do tegorocznej olimpiady przystąpiło 122 uczestników z całej Polski, w tej liczbie 117 uczniów liceów ogólnokształcących, 3 uczniów techników i 2 gimnazjalistów. Zawody zostały podzielone na trzy etapy. W pierwszym uczestnicy rozwiązywali zadania w domu w dwóch seriach, 7 zadań teoretycznych oraz jedno zadanie obserwacyjne. Na podstawie oceny tych 8 zadań zostali wyłonieni uczestnicy drugiego etapy. W nim 58 uczniów rywalizowało w dwóch miejscowościach, a najlepszych 21 uczniów awansowało do finału, który rozegrano w dnia 10-11 marca w Planetarium Śląskim. W niedzielę 12 marca ogłoszono wyniki, a po drugi raz z rzędu triumfowała Zofia Kaczmarek, uczennica III klasy Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu! Tegoroczna maturzystka i ubiegłoroczna zwyciężczyni międzynarodowej olimpiady uzyskała znakomity wynik 29 na 30 punktów!
– Nawet Aleksander Wolszczan, jeden z najbardziej cenionych astronomów świata, kiedy był w liceum, nie osiągnął takiego wyniku. Nie wiem, czy ktokolwiek go jeszcze pobije w przyszłości – zachwyca się Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.
Łowcy planetoid: Michał Kusiak i Michał Żołnowski zaproponują Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), aby jedna z odkrytych przez nich planetoid otrzymała imię laureatki jubileuszowej 60. edycji polskiej olimpiady astronomicznej. Polski konkurs jest jednym z najstarszych na świecie spośród szkolnych olimpiad astronomicznych. Na dodatek Zofia Kaczmarek wygrała olimpiadę po raz drugi z rzędu. Jest uczennicą Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.
Pozostałymi laureatami olimpiady zostali: Bartosz Dzięcioł, Michał Wójcik, Patryk Rachwał, Dawid Borys, Błażej Rozwoda, Zbigniew Przygoda, Bartosz Salwiczek, Kornel Księżak. Pełne wyniki podamy wkrótce, jak tylko uzyskamy stosowne informacje od organizatorów
Pięciu laureatów tegorocznej olimpiady weźmie udział jeszcze w tym roku w 11. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, organizowanej w tym roku w Tajlandii.
Napisz komentarz
Komentarze