Od 1947 roku do Światowej Organizacji Meteorologicznej należy polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. WMO jest kontynuatorem Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (ang. International Meteorological Organisation, IMO) utworzonej w 1873 roku. Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu, niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.
To jednak Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wydaje się być ważniejszym świętem w naszym kraju. Węgrzy od niepamiętnych czasów zajmowali w naszych sercach szczególne miejsce. Sympatia opiera się przede wszystkim na głębokim przekonaniu o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się m.in. w porzekadle „Polak, Węgier dwa bratanki...”.
Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie, jak i wcześniej, względem dwóch narodów. Pierwotny tekst miał następujące brzmienie: „Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.”
Źródło: encyklopedia PWN, wikipedia
Fot.: www.flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze