„Dzień Janosika” to święto znane również pod nazwą Dzień Dobrego Łotra. Tego dnia w kościołach odbywają się msze i uroczystości w imieniu więźniów, podczas których święci się pokarmy. Wielu z nas na pewno zadaje sobie pytanie: czy aby na pewno Janosik dobrym łotrem był? Co do tego można mieć wątpliwości.
Juraj Jánošík był Słowakiem i pochodził ze wsi Terchová. Słynny zbój działał ze swoją bandą na pograniczu węgiersko-polskim, a ofiarami jego napadów byli głównie kupcy, ale także plebani, posłańcy pocztowi i inne przypadkowe zamożniejsze osoby. Wbrew legendzie grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach. Taki obraz Janosika nie ma zbyt wiele wspólnego z tym wykreowanym w słynnym serialu Jerzego Passendorfera.
Dziś obchodzimy również „Dzień Niedźwiedzia Grizli”. Tak przynajmniej można przeczytać w internecie. Niestety informacji na ten temat nie ma zbyt wiele. Wiadomo, że grizli to podgatunek niedźwiedzia brunatnego, drapieżnego ssaka należącego do rodziny niedźwiedziowatych. Zamieszkuje zachodnią część Ameryki Północnej (głównie Góry Skaliste) i jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Jak go rozpoznać? Tu z pomocą przychodzi nonsensopedia:
„(...) W XIX w. dokonano pierwszego poważnego eksperymentu, który miał pomóc w odnajdowaniu charakterystyki poszczególnych gatunków misiów. Dr A. Pieżnik z Instytutu Trutu Tutu wykonał doświadczenie polegające na kopnięciu misia w krocze. Efekty obserwacji: Jeśli uciekano na drzewo, a niedźwiedź wchodził za eksperymentatorem, był to niedźwiedź brunatny; Jeśli uciekano na drzewo, a niedźwiedź zaczynał nim trząść, był to grizzly (…).
I wszystko jasne...
Napisz komentarz
Komentarze