Zajęcia stacjonarne odbywają się w czwartkowe popołudnia (za wyjątkiem 19 kwietnia, gdy wypadną w środę), w dyrekcji Parku Śląskiego. Każde ze spotkań rozpocznie się o godzinie 17.30 i będzie trwać do 20.30. Uczestnicy odkrywać mają tajemnice życia, dowiedzą się, jak działa przyroda, poznają miejsce człowieka w biosferze, zweryfikują fakty i mity dotyczące zmian klimatycznych, a także uświadomią sobie konsekwencje własnych wyborów dla środowiska i człowieka.
Uwrażliwiać na przyrodę
Zajęcia prowadzą profesor Piotr Skubała, ekolog z Uniwersytetu Śląskiego oraz psycholog, doktor Ryszard Kulik. – Na nasze warsztaty trafiają osoby o poszerzonej świadomości ekologicznej. Jednak czekamy też na te, które chcą tę świadomość w sobie odkryć i rozwijać – podkreśla profesor Piotr Skubała. – Chcemy uwrażliwiać na potrzeby przyrody. Mówić o zagrożeniach, ale i przekonywać jakim jest ona cudem i jakie są nasze powiązania z przyrodą – dodaje.
Czwartkowe popołudnia wychodzą poza sztampową formułę. Prowadzący starają się w bardzo ciekawy sposób wciągnąć uczestników w omawianą tematykę.
– Te zajęcia dosyć szeroko traktują o ochronie przyrody i ekologii, a ja właśnie tym zagadnieniami się zajmuję – przyznaje Anna Łazuka. Jej zdaniem filozoficzny aspekt tych warsztatów jest ich ogromnym atutem i wartością dodaną. – Studiuję biologię na Uniwersytecie Śląskim i niektórych prowadzących znam doskonale. Właśnie oni są gwarancją jakości tych warsztatów. W miarę możliwości chciałbym uczestniczyć we wszystkich.
Trzy dni przed warsztatem
Warunkiem udziału w każdym pojedynczym warsztacie, jest zgłoszenie swojego uczestnictwa najwcześniej na 3 dni przed datą tego warsztatu, na adres: [email protected]. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, o czym uczestnik zostanie poinformowany drogą mailową. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W przypadku warsztatu wyjazdowego, koszt przejazdu, noclegu i wyżywienia pokrywa uczestnik. Akademia Klubu Myśli Ekologicznej jest dofinansowana przez Urząd Miasta w Katowicach.
Tematy pozostałych spotkań:
6 kwietnia 2017
Dzikus w mieście, czyli jak żyć w równowadze.
13 kwietnia 2017
Różnorodność biologiczna – największym i najmniej docenianym skarbem ludzkości.
19 kwietnia 2017
Szczęśliwy człowiek w zdrowym środowisku.
27 kwietnia 2017
Człowiek i przyroda. Twoja ocena zachowań społecznych.
4 maja 2017
Uważność, czyli jak w pełni doświadczać siebie i świata.
11 maja 2017
Ludzie w obronie przyrody.
3 i 14 maja 2017
Warsztat wyjazdowy w Beskidach.
18 maja 2017
Dieta, czyli przez żołądek do serca (Matki Ziemi).
Źródło: Park Śląski
Napisz komentarz
Komentarze