Dzień sapera, włókniarza, europejski dzień kontroli prędkości i święto wojsk inżynieryjnych. Takie święta obchodzimy 16 kwietnia. Nie zapominamy także o Wielkanocy, która dla chrześcijan jest jednym z ważniejszych świąt.
Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, a od siedemnastu wieków obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie. Widać to już w samej nazwie świąt, różnej w różnych kulturach.
Wielka Noc, Wielki Dzień, Zmartwychwstanie, Pascha czy Easter? Dlaczego Wielka Noc?
Nazwę tego święta, najbardziej typową dla ludów słowiańskich, przyjęliśmy od Czechów wraz z chrześcijaństwem, a nawiązuje ona do cudu zmartwychwstania, który nastąpił nocą. Zapisy w Nowym Testamencie świadczą, że gdy Maria Magdalena przybyła do grobu Jezusa, świat jeszcze pogrążony był w ciemnościach, a kamień zasłaniający wejście do grobu już
był odsunięty.
Można by też domniemywać, że użyto przenośni, porównując życie Chrystusa do światła oświecającego ludzkość, a śmierć do nocy, która je zgasiła. W niektórych językach słowiańskich święto określa się jako Wielki Dzień, w i innych przyjęto nazwę Zmartwychwstanie. Na świecie znane jest też jako Pascha, od hebrajskiego Pesach, wiosennego Święta Przaśników upamiętniającego wyjście Żydów z Egiptu, obchodzonego w pełnię księżyca, w czasie którego na ofiarę przeznaczano jednoroczne baranki. Jako Hebrajczyk, obchodził to święto Chrystus, na nie wraz z uczniami przybył do Jerozolimy i święto Pesach stało się tłem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Czas w którym zdarzenia miały miejsce, zespolił się z czasem równonocy wiosennej i pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Dzień Sapera
Saper myli się tylko raz – to powiedzenie jest najdobitniejszym przykładem, że to bardzo niebezpieczna profesja.
W Dzień Sapera warto oddać hołd zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków każdorazowo ryzykują życie.
Europejski dzień kontroli prędkości
Nikt nie lubi kontroli prędkości, ale gdyby nie one, to pewnie na drogach panowałby ogromny chaos, a mało który kierowca dożyłby 30 lat.
Święto Wojsk Inżynieryjnych
Żołnierze wojsk inżynieryjnych to specjaliści, którzy wyjątkowo często narażają swoje życie, choćby podczas rozbrajania min i bomb. Odpowiadają także za wiele działań poza frontem - pomagają w czasie powodzi czy remontują drogi i mosty.
Napisz komentarz
Komentarze