Czosnek jest rośliną, która popularność zyskała już wieki temu. Pochodzi ze stepów środkowej Azji. Grecy, Rzymianie i Egipcjanie bardzo cenili sobie tę przyprawę. Mimo powszechnie uważanego za nieprzyjemny zapachu, namawiam Was abyście stosowali czosnek. Prawdopodobnie nie zabrzmi to zachęcająco, ale nawet na drugi dzień po spożyciu czosnku, jego specyficzna woń wydobywa się poprzez pory skóry; nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ zapach ten można szybko zneutralizować, żując natkę pietruszki.
Wykorzystanie czosnku w kuchni
Najbardziej popularna forma przemycenia tej aromatycznej przyprawy do potraw odbywa się za pomocą soli czosnkowej lub czosnku granulowanego. Jednak najwięcej wartościowych substancji dostarczamy naszemu organizmowi gdy spożywamy go na surowo w formie kawałków lub przeciśniętego przez praskę. Tylko wtedy mamy kontakt z prawdziwie dobroczynnymi substancjami zawartymi w tym warzywku. Czosnek jest nieodłącznym elementem wielu sosów, dipów czy dodatków do mięs. Ryba doprawiona czosnkiem zawsze się udaje, a sałatki zyskują oryginalną ostrość oraz niepowtarzalny zapach. Czosnek świetnie sprawdza się także w formie samodzielnej przekąski - zamarynowane ząbki czosnku są delikatniejsze w smaku i są nie lada atrakcją na stole z przystawkami. Sprawdźcie sami, jak szybko potrafią znikać.
Wykorzystanie czosnku w medycynie
Antybakteryjne działanie czosnku jest wykorzystywane w domowej medycynie podczas różnego rodzaju infekcji czy przeziębień. Zaleca się wówczas przyjmowanie czosnku na surowo lub chociaż w postaci przypraw. Badania naukowe potwierdziły, że często spożywanie tego warzywa poprawia wydolność fizyczną oraz psychiczną. Jeżeli jesteście fanami czosnku to bądźcie pewni, że i oznaki starzenia zostaną odepchnięte. Tak właśnie działa kilka ząbków zjedzonych w ciągu tygodnia.
Źródło:kalibi.pl, wikipedia.org
Fot.: gotujemy.pl
Napisz komentarz
Komentarze