Dzień DNA
25 kwietnia 1953 roku ogłoszono wszem i wobec, że wiadomo jak skonstruowane jest DNA. Wtedy to ukazała się praca Cricka, Watsona i Wilkinsa (bazująca na wynikach Rosalind Franklin), w której badacze publikują strukturę podwójnej helisy. Pół wieku później, także 25 kwietnia NIH wydaje komunikat, że nadchodzi finał projektu Human Genome Project. Nie był to ostateczny koniec projektu, jednak dla upamiętnienia 50-tej rocznicy rozwiązania struktury DNA, ta data na stałe zostaje skojarzona z zakończeniem HGP.
Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem http://dolinabiotechnologiczna.pl/
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
To święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie, i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska. Po raz pierwszy było obchodzone w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. Obchody tego dnia w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000. Święto jest obchodzone co roku na świecie i przypada w kwietniu.
Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej
Dzień ten ma charakter akcji społecznej, podczas której odbywają się warsztaty, sympozja, demonstracje i zbierane są podpisy pod petycjami, kierowanymi do władz krajowych oraz instytucji międzynarodowych, mające na celu zapobieganie wyalienowania jednego z rodziców z życia dzieci. Akcja ma również na celu wspieranie dziecka, głównie w sytuacji indukowania u niego negatywnych emocji, postaw i przekonań wobec drugiego rodzica, oraz chęć wsparcia działań uświadamiających społeczeństwo o negatywnych skutkach działań, wywołujących zaburzenia w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem.
Światowy Dzień Malarii
Malaria to ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka. Propagowanie tego święta to wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz redukcja skutków i skali choroby. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1-3 mln (są to głównie dzieci poniżej 5 roku życia z Czarnej Afryki). Zachorowania poza terenami tropikalnymi i subtropikalnymi endemicznego występowania tej choroby spotykane są u osób powracających z tych regionów, a także sporadycznie w pobliżu lotnisk i portów.
Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki
Po raz pierwszy swoje święto sekretarki zaczęły obchodzić w 1952 roku w Stanach Zjednoczonych. Zainicjował je dziennikarz Harry F. Klemfuss, który współpracował z Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek. Utworzenie święta miało na celu nie tylko wyeliminowanie ze świadomości ludzkiej przeświadczenia, że stanowisko sekretarki obejmują kobiety bez zawodu, ale również promowanie go wśród mężczyzn. W Polsce dzień sekretarek obchodzony jest podwójnie i przypada także 25 stycznia.
Źródło: wikipedia.org
Fot.: freepik.com
Napisz komentarz
Komentarze