Camembert to miękki ser podpuszczkowy, jego nazwa pochodzi od wsi o tej samej nazwie w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego smakołyku.
Oryginalny camembert produkowany jest z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni z gatunku Penicillium camemberti pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g i pakowany w papier i pudełko.
We Francji prawo do nazwy Camembert ma tylko kilkuset wytwórców z departamentu Orne, którzy są poddawani szczegółowej kontroli jakości, w ramach systemu apelacyjnego, podobnego do systemu apelacji winiarskich. W Polsce jest kilku producentów, np. Bongrain (Turek). Czeski odpowiednik nazywa się hermelín. Przed wojną popularny był ser Słupski chłopczyk, obecnie produkowany w Bawarii. Próba odnowienia tradycji w Słupsku nie udała się. Oryginalny camembert jada się zawsze świeży (maksimum tydzień od daty produkcji). Ser ten można smażyć (panierowany lub bez panierki) lub piec, podawać np. z żurawinami.
Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy obchodzony głównie przez lokalne związki zawodowe w wielu krajach europejskich. Ma on na celu oddanie hołdu wszystkim pracownikom i ich rodzinom, którzy w wyniku wypełniania obowiązków zawodowych utracili zdrowie i życie. Szczytna idea tego dnia pobudza także do refleksji nad warunkami pracy w niektórych gałęziach gospodarki, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych, gdzie pracownicy bardzo często są nieszanowani.
Autorzy tej inicjatywy bardzo często też biorą udział w promowaniu bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, a także zwracają uwagę na wymiar społecznych pewnych zjawisk, gdzie pracownicy często poddawani są mobbingowi czy innej przemocy w pracy.
Źródło:wikipedia.org, kiedyjest.pl, kalibi.pl
Fot.: flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze