Tło historyczne
Co ciekawe, od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie 3 Maja było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 Maja nie było ich widać. Pierwsze uroczyste obchody tego święta odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r. w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Konstytucja 3 Maja z 1791 r. była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była drugą konstytucją w świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r.
Dokument uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji,
sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król.
Autorami Konstytucji 3 Maja byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej wersję.
3 Maja to także Dzień bez Komputera. Święto to zapoczątkowali dwaj Kanadyjczycy w ramach internetowej kampanii z 2007 r. Panowie chcieli sprawdzić czy będą w stanie wytrzymać dobę bez włączania komputera i zaprosili internautów do wzięcia udziału w tym eksperymencie. Zadanie może wydaje się banalne, w końcu to tylko jeden dzień, ale wystarczy zastanowić się
chwilę nad długą listą czynności, które sprawiają, że nie możemy obyć się bez komputera w naszym codziennym życiu. Maile, portale społecznościowe, media, wyszukiwanie informacji.
Może spróbujecie wykonać taki eksperyment?
Źródło: wikipedia.org
Napisz komentarz
Komentarze