Zanim ruszą tryby INDUSTRIADY w przestrzeni kompleksu Sztygarka będzie można zrelaksować się przed Rozruchem Maszyn, popatrzeć na Prezydenta z żabiej perspektywy leżaka, skorzystać z oferty gastronomicznej, wziąć udział w warsztatach muzycznych, zbudować wieżę Szybu Prezydent z nietypowych materiałów. Będzie to również okazja do zapoznania się ofertą wydawniczą Regionalnego Instytutu Kultury, który jako instytucja kultury odpowiada za przygotowanie wydarzenia inaugurującego tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki.
- Za nami rewitalizacja terenu wokół szybu Prezydent, która pozwoliła odzyskać przestrzeń w centrum miasta. Od kilku lat odbywają się tu imprezy kulturalne, w tym duże wydarzenia plenerowe, takie jak np. Święto Miasta czy INDUSTRIADA. Obecnie staramy się także pozyskać środki na utworzenie pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa, które chcemy otworzyć na terenie dawnej Huty Królewskiej - dodaje Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.
INDUstrument. Historia rytmu – multimedialny koncert
Widowisko muzyczne opowiadające o relacji człowieka, maszyny i przyrody począwszy od proto-industrii przez czasy wielkiej europejskiej industrializacji, skończywszy na współczesności. Maszyna i jej rytm nie są tu rozumiane dosłownie. Są metaforą, która opisuje układ relacji człowieka i świata uchwycony w dynamice procesu wielkich zmian uruchomionego rewolucją przemysłową. Opowieść zaczyna się w epoce opisywanych przez Walentego Rozdzieńskiego górnośląskich kuźnic, kiedy życie i rzemiosło pulsowały jeszcze rytmem natury, stanowiły układ wzajemnych zależności akceptowany przez oba światy. Rozpoczęta wiele pokoleń później rewolucja przemysłowa nie tylko zainicjowała rozwój technologiczny, ale wyostrzyła konflikt człowieka i przyrody. Rytm temu konfliktowi nadawała maszyna, nowy element całej układanki. Szybko okazało się, że jej skali i tempu sprostać nie potrafi już nie tylko natura, ale także człowiek. W taki sposób ideę wydarzenia opisuje – Adam Kowalski – zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, producent widowiska i jego współautor.
INDUstrument to historia złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Za warstwę plastyczną projektu odpowiada Matylda Sałajewska, autorka scenografii koncertu Rasa. Pieśni antracytu, który zamykał poprzednią edycję INDUSTRIADY. Widowisko współtworzą niezwykłe, autorskie instrumenty, specjalnie skonstruowane na tę okazję przez Pawła Romańczuka, znanego z formacji Małe instrumenty. W jego rękach nawet betonowa wieża Szybu Prezydent pokaże jak dobrze czuje rytm maszyn.
Program:
Szyb Prezydent, Chorzów (wstęp wolny na oba wydarzenia)
18.30–21.00 Miłe milszego początki, czyli strefa relaksu przed rozruchem
21.30 INDUstrument. Historia rytmu – widowisko muzyczne
- W ubiegłym roku w organizację festiwalu zaangażowało się 4.000 osób z 500 różnych instytucji, firm i stowarzyszeń, 1.800 z nich to artyści. Z efektów ich pracy skorzystało 90.000 osób, a 93% z nich zadeklarowało, że weźmie udział w kolejnej edycji imprezy. Zachęcam, żeby dołączyć do tej grupy i odwiedzać zabytki techniki. Nie tylko od święta, choć z pewnością na dzień INDUSTRIADY wszyscy szczególnie czekamy - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Napisz komentarz
Komentarze