Stadion Śląski to miejsce wielu ważnych wydarzeń w historii polskiego sportu. „Kocioł Czarownic” znany jest przede wszystkim ze wspaniałych meczów piłkarskich, zawodów żużlowych czy wyjątkowych koncertów muzycznych. Dziś niewiele osób pamięta, że przed pierwszym meczem otwierającym stadion 22 lipca 1956 roku rozegrano zawody lekkoatletyczne. Startował wówczas m.in. Jerzy Chromik i Janusz Sidło.
W 1967 roku podczas meczu lekkoatletycznego Irena Kirszenstein (Szewińska) wyrównała rekord świata na 200 m (czas: 22,7 sek). Inną ciekawostką jest też fakt, że na Stadionie Śląskim ustanowiono niepobity do dziś rekord krajowej frekwencji - 120.000 widów obejrzało mecz Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze - Austria Wiedeń.
W 2009 roku sprzed bram Stadionu Ślaskiego startował pierwszy Silesia Marathon. Dziś historia zatacza koło i będziemy mieli okazję zakończyć maraton na największej arenie lekkoatletycznej w Polsce. - Cieszę się, że największa impreza biegowa w regionie zawita na Stadion Śląski. To będzie początek powrotu obiektu na mapę stadionów lekkoatletycznych. Zapraszam wszystkich do zobaczenia Stadionu w nowej odsłonie - już dziś zaprasza Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.
Na temat tegorocznej edycji biegu wypowiedział się również marszałek województwa śląskiego. - Silesia Maraton na Stadionie Śląskim to w zasadzie powrót do korzeni tej imprezy. Pierwsza edycja biegu startowała właśnie sprzed bram stadionu, a w tym roku planowany jest na nim wielki finał. Stadion Śląski będzie największym stadionem lekkoatletycznym w kraju i ma ambicje organizować znaczące wydarzenia w tej dziedzinie sportu – mówi Wojciech Saługa.
- Silesia Maraton to z kolei największa impreza biegowa w regionie i jeden z najpopularniejszych biegów w kraju, a przy okazji świetny sposób na promocję królowej sportu. To symboliczne, sportowe otwarcie nowego rozdziału w historii tego zasłużonego obiektu. Cieszę się, że będzie nim bieg maratoński, w którym tak chętnie biorą udział mieszkańcy województwa śląskiego - dodaje marszałek województwa śląskiego.
W tym roku zawodnicy biegu maratońskiego przebiegną 42 km ulicami 4 miast - Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Warto też dodać, że nie tylko zawodnicy startujący w maratonie, ale również biegacze startujący na dystansie 21,097 km będą mieli okazję przeżyć finisz na bieżni Stadionu Śląskiego. Start i przeważająca część trasy maratonu (do 37,5 km) i półmaratonu nie ulegają zmianie. Na stadion dobiegniemy przez Park Śląski wbiegając do Parku Aleją Planetarium.
Źródło: własne/PKO Silesia Marathon
Napisz komentarz
Komentarze