Cyrylica to pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian, zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – głagolica i później cyrylica (pismo uproszczone na bazie dużego alfabetu greckiego – majuskuły oraz głagolicy, z której zostały przeniesione niektóre litery).
Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Tym najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Obecnie na naszym kontynencie jest ponad 250 parków narodowych. W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni naszego kraju. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego.
Ślimak WINNICZEK 2017-05-24nazywany ESCARGOT DE BOURGOGNE pochodzi od pewnego czasu z Polski, Węgier i Czech. Zasoby ślimaka w regionie Bourgogne skończyły się dość dawno na skutek nadmiernego zbierania, a także wykorzystywania pestycydów. Na maj właśnie przypadają najobfitsze zbiory ślimaka w Polsce. Jest to więc doskonały czas na Święto Ślimaka również na polskich stołach.
Źródło: wikipedia.org, kalibi.pl, ekokalendarz.pl,
Fot.: flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze