Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2014 roku zgłoszono 8 261 zaginięć dzieci i nastolatków, natomiast 8 283 odnaleziono. W ubiegłym roku zgłoszono na Policję zaginięcie 529 dzieci w przedziale wiekowym do lat 6, a odnaleziono 532. W wieku 7-13 lat zgłoszono 971 osób zaginionych natomiast odnaleziono 975. Najwięcej – 6 761 – dotyczyło zaginięć młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat. W tym przedziale wiekowym odnaleziono 6 776 osób. Jak podkreślają policjanci, znaczna część zaginięć w ostatnim przedziale wiekowym, to ucieczki.
Myśl o nich pojawia się wtedy, kiedy nastolatek ma poczucie, że jego potrzeby są lekceważone, czuje się niezrozumiany, opuszczony. Impulsem do podjęcia decyzji mogą stać się słabe oceny w szkole, miłosny zawód, skumulowanie poczucia osamotnienia czy bezsilności wobec własnych problemów. Ucieczka to także wołanie o pomoc, chęć zwrócenia na siebie uwagi lub możliwość poznania nowych ludzi.
Polska od listopada 2013 roku włączyła się do ogólnoświatowego programu Child Alert. To system natychmiastowego informowania społeczeństwa o zaginięciu dziecka, gdy okoliczności wskazują, że jego zdrowie lub życie może być zagrożone. Tak było w przypadku zaginięcia w połowie kwietnia 10-letniej dziewczynki z Wołczkowa. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych opracowało komunikat, który został rozpowszechniony w mediach oraz rozpoczęło koordynację działań poszukiwawczych. Po kilkunastu godzinach udało się odnaleźć dziewczynkę oraz zatrzymać sprawcę porwania.
Źródło: mswia.gov.pl
Fot.: flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze