Mieszkańcy Chorzowa pamiętają trąbę powietrzną, która w sierpniu ubiegłego roku spowodowała wiele zniszczeń w mieście. Prędkość wiatru dochodziła do 120 m/s. Ulewa i burza z porywistym wiatrem połamały i powaliły drzewa. Zalanych zostało wiele budynków. Na takie ekstremalne zjawiska klimatyczne miasto chce się przygotować, aby w jak największym stopniu ograniczyć uciążliwość ich skutków dla mieszkańców. Udział w projekcie Ministerstwa Środowiska umożliwia „Wczucie się w klimat” i opracowanie miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu.
Chorzów to jedno z 44 miast, które uczestniczy w projekcie Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Po raz pierwszy jednocześnie opracowywane są 44 „mapy drogowe” działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk ekstremalnych jak: deszcze nawalne, powodzie, silne wiatry i burze, fale upałów lub mrozów czy susze. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
- Zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Środowiska do tego projektu w 2015 r. i cieszymy się, że możemy wraz ekspertami pochylić się nad problemem przystosowania się Chorzowa do zmian klimatu. – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta. – Problemy, które odczuwają mieszkańcy Chorzowa to fale upałów, intensywne opady powodujące podtopienia na terenach mieszkaniowych i usługowych czy występowanie smogu - dodaje.
Z zespołem powołanym w urzędzie miasta do opracowania miejskiego planu adaptacji współpracują eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Eksperci przeanalizowali dokumenty strategiczne miasta, historyczne dane meteorologiczne z 35 lat (1981-2015) ze stacji Katowice–Muchowiec, która jest reprezentatywna dla Chorzowa, a także ze stacji klimatycznej Planetarium Śląskiego. Na tej podstawie wskazali najbardziej istotne dla miasta czynniki klimatyczne, którymi są wysokie temperatury, fale upałów i zimna, ulewne deszcze, ekstremalne opady śniegu, silne wiatry i burze.
Wymienione czynniki klimatyczne stwarzają dodatkowe uciążliwości takie jak: zanieczyszczenie powietrza, stany smogowe, miejska wyspa ciepła czy podtopienia i powodzie miejskie. – wyjaśnia dr Janina Fudała z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. – Dla dalszych prac nad miejskim planem adaptacji do zmian klimatu potrzebujemy oceny wrażliwości różnych sektorów działalności lub obszarów w mieście na zmieniające się najistotniejsze czynniki klimatyczne oraz oceny jak miasto jest przygotowane na radzenie sobie ze skutkami zmian klimatu – czyli oceny potencjału adaptacyjnego miasta.
Te właśnie zagadnienia były przedmiotem pierwszych warsztatów roboczych w Chorzowie, które odbyły się 18 maja br. z udziałem przedstawicieli urzędu miasta – najlepiej znających jego problemy oraz ekspertów – specjalistów w zakresie oceny powiązań między zjawiskami klimatycznymi i komponentami środowiska oraz oceny wpływu i skutków działalności antropogenicznej na środowisko.
- Władze miasta oczekują, że miejski plan adaptacji do zmian klimatu będzie miał rangę dokumentu strategicznego, podlegającego aktualizacji – podkreślała w trakcie warsztatów Anna Kotyś, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. – Ponadto, że uporządkuje i zhierarchizuje działania, które należy podjąć w perspektywie kilkunastu lat w celu jak najlepszego przystosowania miasta do zmian klimatu i złagodzenia negatywnych skutków tych zmian. Liczymy również, że pomoże w uzyskaniu środków finansowych na realizację działań adaptacyjnych. Wszystko to przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców - dodawała.
Projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” jest realizowany przez konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis.
Hasłem „Wczujmy się w klimat” Ministerstwo Środowiska zachęca społeczeństwo do włączenia się w proces przystosowywania się do zmian klimatu. Będą to ułatwiać informacje oraz materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej projektu: www.44mpa.pl. Projekt jest promowany także w mediach społecznościowych: www.facebook.com/44mpaPL oraz https://twitter.com/44mpaPL.
Źródło: UM Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze