Idea „Dnia Wolności Podatkowej” narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz został on obliczony w 1900 roku i przypadł na koniec stycznia. Wtedy to koszty rządów (federalnego i stanowych), jak nazywał te wydatki laureat Nagrody Nobla w ekonomii prof. Milton Friedman, wynosiły 2 proc. ówczesnego PKB!
W Polsce od 1994 roku „Dzień Wolności Podatkowej” oblicza instytut Adama Smitha. Do roku 2003 zajmował się tym ekspert Centrum Krzysztof Dzierżawski - inicjator projektu ustawy zmiany systemu podatkowego, który instytut zaprezentował w 2004 roku.
Do obliczania „Dnia Wolności Podatkowej” służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych (budżet państwa, samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do produktu krajowego brutto. Nominalne dane pochodzą z uzasadnienia do budżetu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów, konfrontowane z danymi Eurostatu, oraz z innych oficjalnych źródeł, jak budżety funduszy celowych.
Tegoroczny „Dzień Wolności Podatkowej” przypada na 161 dzień roku, czyli 9 czerwca. - Od tego dnia przestajemy pracować dla rządu i zaczynamy symbolicznie pracować już dla siebie – informuje instytut Adama Smitha.
***
Na 9 czerwca przypada również „Dzień Agugaga”. Cóż to takiego? „Agugaga” to słowo wywodzące się z krajów afrykańskich, a oznacza pierwsze słowo niemowlaka. Metaforycznie rzecz ujmując „Dzień Agugaga” jest również świętem wszystkich, którzy uczą się nowego języka. Dziś obchodzimy również „Dzień Przyjaciela” oraz „Dzień Księgowego”.
Źródło: Centrum Adama Smitha/własne
Fot.: Freepik.com
Napisz komentarz
Komentarze