Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. W tym roku, Święto MW jest także kulminacyjnym punktem, organizowanego w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem.
Tego samego dnia, czyli 25 czerwca, obchodzimy również Dzień Marynarza, ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską w czerwcu 2010 roku. Celem obchodów jest uznanie wkładu marynarzy (w tym rybaków) w międzynarodowy handel oraz światową gospodarkę kosztem osobistego życia i rodziny.
Święto jest hucznie obchodzone na Islandii, ale w innym terminie niż w innych krajach. Dzień Marynarza, obchodzony pod nazwą Żeglarska Niedziela (isl. Sjómannadagur), przypada tam na pierwszą niedzielę czerwca. Jest to hołd oddany marynarzom, którzy odegrali istotną rolę w islandzkiej historii. Pierwsze obchody odbyły się 6 czerwca 1938 w Reykjavíku i Ísafjörður.
Tego dnia marynarze mają dzień wolny od pracy. Odbywają się okolicznościowe imprezy, zawody w wioślarstwie i pływaniu, przeciąganiu liny oraz konkursy ratownictwa morskiego. Nieodłącznym elementem jest przyznawanie medalu za ubiegłoroczne operacje ratownicze a także oddanie hołdu tym, którzy zaginęli na morzu. Potem są parady dzieci, tańce a wieczorem organizowane są ogniska.
Źródło: Marynarka Wojenna; wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze