Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2006 roku. O czym ma nam przypominać? 28 czerwca 1956 wybuchł w Poznaniu pierwszy w PRL-u strajk generalny połączony z demonstracjami ulicznymi, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję – Poznański Czerwiec. Przez propagandę PRL bagatelizowany jako wypadki czerwcowe lub przemilczany, obecnie przez część historyków i kombatantów określany także jako poznański bunt, rewolta lub powstanie poznańskie.
Kolejnym ważnym wydarzeniem, które miało miejsce 28 czerwca, jest zakończenie negocjacji w sprawie Unii lubelskiej w 1569 roku. Porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zostało podpisane 1 lipca, a ostatecznie ratyfikowane przez króla Zygmunta II Augusta 4 lipca tego samego roku).
28 czerwca wspominamy też jedna z największych bitew lądowych XVII wieku – powstanie Chmielnickiego. Wystąpienie zbrojne Kozaków Zaporoskich i chłopstwa ruskiego pod przywództwem hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego przeciwko Rzeczypospolitej rozpoczęło się w 1648 roku i trwało aż do 1657 roku. W jego wyniku dokonano podziału Ukrainy Naddnieprzańskiej pomiędzy Rzeczpospolitą a Carstwem Rosyjskim.
Źródło: wikipedia
Fot.: Freepik.com
Napisz komentarz
Komentarze