Katastrofa Tunguska
Katastrofa Tunguska miała miejsce 30 czerwca 1908 w tajdze, w środkowej Syberii nad rzeką Podkamienna Tunguzka, na północ od jeziora Bajkał, na obszarach niezamieszkanych. Doszło tam wówczas do ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km. Widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km, zaś niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi, a wreszcie – dzięki szczególnemu położeniu Słońca w okresie przesilenia letniego, wskutek odbijania światła przez pył, będący efektem eksplozji – w wielu europejskich miastach zaobserwowano zjawisko „białej nocy”. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny.
Jest wiele niejasności dotyczących tej katastrofy, które nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Wciąż do końca nie wiadomo, co wywołało tak potężny wybuch. Inną niewyjaśnioną zagadką są różne relacje świadków z rejonu rzeki Angara oraz z rejonu rzeki Dolna Tunguzka; relacje te mówią m.in. o różnych kierunkach przemieszczania się obiektu oraz o różnym czasie, w którym obiekt został zaobserwowany. Świadkowie z okolic Angary mówią o wczesnym ranku, Dolnej Tunguzki – o popołudniu. Kolejną tajemnicę stanowi fakt istnienia trzech osobnych obszarach wywróconych drzew na terenie katastrofy, co także zdaje się potwierdzać, iż nie była ona dziełem jednego obiektu. Obiekty te mogły mieć do 50 m średnicy.
Dzień Asteroidy
W grudniu 2016 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 30 czerwca Międzynarodowym Dniem Planetoid z intencją upowszechniania świadomości zagrożeń jakie mogą stanowić zderzenia obiektów bliskich Ziemi z naszą planetą. Dzień Planetoid obchodzony jest właśnie w rocznicę katastrofy tunguskiej - czyli najbardziej dotkliwego zderzenia Ziemi z obiektem kosmicznym w najnowszej historii.
O tym, że „Dzień Asteroidy” będzie obchodzony zdecydowało Zgromadzenie Ogólne ONZ. Pomysłodawcą byli: filmowiec Grigorij Richters, dyrektor operacyjny Fundacji B612 Danica Remy, astronauta Apollo 9 Rusty Schweickart oraz gitarzysta Queen i astrofizyk - Brian May. Deklarację Dnia Planetoid podpisało ponad 200 astronautów, naukowców, inżynierów i artystów. Wśród sygnatariuszy znajduje się m.in. Richard Dawkins, Bill Nye, Peter Gabriel, Jim Lovell, astronauta Apollo 11 Michael Collins, Aleksiej Leonow, Bill Anders, Kip Thorne, Martin Rees, Chris Hadfield, Rusty Schweickart i Brian Cox. Deklaracja została oficjalnie ogłoszona 3 grudnia 2014 roku.
Źródło: wikipedia
Fot.: Flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze