Park Śląski zajmuje aż 620 hektarów, z czego 250 ha to tereny leśne, a 100 ha powierzchnie parkowe. Stawy, sadzawki, liczne gatunki drzew i krzewów, fontanny, a także zoo, skansen, Planetarium Śląskie, Stadion Śląski czy wesołe miasteczko. Atrakcji jest tu sporo. Ten ogromny obszar znajdujący się na pograniczy Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich przyciąga mieszkańców nie tylko z naszego regionu. Park Śląski to także duże wyzwanie inwestycyjne. Obecnie trwają rozmowy m.in. z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, nad pozyskaniem finansowania na wiele działań w Parku Śląskim.
- Lista obejmuje pilne tematy inwestycyjne, jakie stoją przez Parkiem, wśród których znalazły się rewitalizacja Hali Wystaw „Kapelusz”, kolei wąskotorowej, budowa wodnej atrakcji w centrum Parku w ramach modernizacji przestrzeni po kąpielisku, czy modernizacja alejek wraz z nowym oświetleniem w miejscach, gdzie jeszcze nie zostało zamontowane - wyjaśnia Łukasz Buszman, rzecznik prasowy parku Śląskiego.
Hala Wystaw jest obiektem w rejestrze zabytków i konieczna jest jej pełna modernizacja. „Kapelusz” znowu ma być obiektem, gdzie odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne. - Prowadzimy analizę tego, co moglibyśmy zaproponować w hali „Kapelusz”. Chcemy, aby hala pełniła funkcje wystawowe, rekreacyjne, a także sportowe - zapowiada Aneta Moczkowska, prezes Parku Śląskiego. Innym ważnym tematem jest kwestia parkingów.
- Troska o zieleń jest dla nas wartością nadrzędną, dlatego zakładamy utworzenie miejsc parkingowych jedynie przy obrzeżach kompleksu - mówi Łukasz Buszman. - Pierwsze z nich już są przygotowywane - wokół Stadionu Śląskiego, gdzie właśnie prowadzone są prace modernizacyjne. Zakładamy, że uda się zagospodarować jeszcze kilka przestrzeni na ten cel (przy ul. Agnieszki i Siemianowickiej) – dodaje.
W planach są także rozmowy z tworzącą się Metropolią dotyczące komunikacji miejskiej. Tańsze bilety w weekend do Parku Śląskiego? Możliwe, jednak obecnie to są tylko pomysły. Aktualnie opracowywany jest także szczegółowy projekt budowlany dla Planetarium Śląskiego. Projekt ten ma być gotowy jesienią.
- W pierwszej kolejności chcemy rozpocząć rewitalizację małej architektury, w tym alejek, ścieżek rowerowych. Wiem też, że mieszkańcy oczekują dużego placu zabaw, którego w Parku nie ma. Rozmawiamy także o modernizacji lamp, ławek, a także kanalizacji w Parku Śląskim. Projektujemy też zadania związane z hydrologią- zdradza Aneta Moczkowska. Planów modernizacji jest zdecydowanie więcej. Druga linia kolejki linowej „Elka” i wydłużona trasa wąskotorówki. Na konkretne terminy inwestycji trzeba jeszcze poczekać.
Źródło: Dziennik Zachodni
Napisz komentarz
Komentarze