- Elewacja frontowa i wieżyczka zrekonstruowane po pożarze, nadpalony krzyż wrócił na swoje miejsce - pisze były miejski konserwator zabytków w Chorzowie.
Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Bobrku został wybudowany w 1932 roku na ziemi podarowanej przez Hutę „Bobrek”, wg projektu pracowni architektonicznej Kurta Nietzschego. Wykonawcą była firma Christoph und Unmack z miasta Niska. Świątynia stała w okolicy placu Drzymały i ul. Pasteura. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
Z biegiem lat kościół popadał w coraz większą ruinę. Stał się też celem dla złomiarzy, którzy rozkradali m.in. pręty zbrojeniowe. Kilka lat temu pojawiły się plany by przenieść obiekt do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Pomysł ten popierał również ówczesny konserwator zabytków w naszym mieście – Henryk Mercik. Nie pozwolił na to jednak jeden z zapisów w statucie muzeum, mówiący o tym, że na jego terenie mogą się znajdować tylko obiekty związane z regionalnym, tradycyjnym budownictwem ludowym.
W lipcu 2016 roku w kościele wybuchł pożar. Przyczyny nie zostały potwierdzone, ale najprawdopodobniej było to podpalenie. Zniszczona została część fasady budynku, spłonęła wieżyczka i niemal połowa dachu. W ub.r. zapis w statucie muzeum został zmieniony, dzięki czemu można było przewieźć do Chorzowa ocalałe elementy kościoła i rozpocząć rekonstrukcję. Elementy nie nadające się do użytku, w tym belki konstrukcyjne i wieżyczka, zostały wykonane na nowo. Poddane pracom konserwatorskim zostały m.in. zabytkowe ławy, ambona oraz ołtarz i żyrandole.
– Kościół wprawdzie nie pochodzi z ery ludowej. Wzniesiono go w 1932 roku już w erze przemysłowej. Wykonano go w technice nawiązującej do obiektów drewnianych. To bardzo duży obiekt, który na pewno uatrakcyjni naszą kolekcję. Zwłaszcza, że do jego wzniesienia wykorzystano sporo nowinek technologicznych. Będziemy chcieli je przybliżyć – wyjaśnia Andrzej Sośnierz, dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie.
Całkowity koszt prac, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, to około 1,7 miliona złotych. Uroczyste otwarcie kościoła zaplanowano na 13 września.
Napisz komentarz
Komentarze