3 kwietnia 1920 roku na pierwszym zebraniu organizowanym przez Paczyńskiego w sprawie utworzenia nowego klubu w Hajdukach/Bismarkhucie, obecni byli: Jan, Józef i Franciszek Bartoszkowie; Bernard i Augustyn Skopowie oraz August Kiołbasa. Uchwalono wówczas datę zebrania konstytucyjnego (mającego wybrać zarząd nowego klubu) na 20 kwietnia 1920. Tego dnia zgodnie z ustaleniami odbyło się założycielskie zebranie klubu w Domu Związkowym w Hajdukach/Bismarkhucie, w którym wzięło udział czterdzieści osób. W składzie wybranego zarządu znalazło się 9 osób: wiceprezes Paweł Kiełbasa, skarbnik Edward Supernok, kierownik sportowy Franciszek Bartoszek, sekretarz Bernard Skop oraz Paweł Skop, Sylwester Golasz, Teofil Paczyński, Jakub Szweda i Stanisław Sojka. Pierwszym prezesem został nauczyciel z Klimzowca, Paweł Koppa.
20 kwietnia stał się więc oficjalną datą powstania chorzowskiego klubu. W przeciągu 96 lat "Niebiescy" wywalczyli aż 14. tytułów mistrza kraju, 6-krotnie byli wicemistrzem kraju, a 9 razy stawali na najniższym stopniu podium. Trzykrotnie drużyna z Chorzowa wywalczyła również Puchar Polski. Wielokrotnie "Niebiescy" reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej, a w 1974 roku dotarli do ćwierćfinału Pucharu UEFA, a rok później do ćwierćfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.
Ruch jest pierwszym historycznym mistrzem Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach PZPN i jako pierwszy klub piłkarski reprezentował nasz region na szczeblu klubowych mistrzostw Polski. Ruch jako pierwszy i zarazem ostatni górnośląski klub zdobył tytuł mistrzowski i Puchar Polski.
W styczniu 2005 r. klub został przejęty przez nowopowstałą Sportową Spółkę Akcyjną. 4 grudnia 2008 r. akcje Ruchu Chorzów S.A. zostały wprowadzone do obrotu na rynku New Connect. Ruch był pierwszym futbolowym przedsiębiorstwem z Europy Środkowo – Wschodniej, który zadebiutował na giełdzie.
Przez 96 lat klubem rządziło aż 39 prezesów, a na ławce trenerskiej zasiadło aż 63 szkoleniowców. W niebieskich barwach najwięcej spotkań rozegrał Antoni Nieroba - 401 spotkań, a najskuteczniejszym piłkarzem był Gerard Cieślik - 177 bramek, ikona chorzowskiego klubu.
"Niebiescy" ustanowili również kilka innych rekordów. Ernest Wilimowski zdobył jako jedyny w naszej lidze aż 10 bramek w jednym spotkaniu i zaliczył jeszcze kilka rekordów ligowych. Trafił siedem razy z rzędu w jednym ligowym meczu, został najmłodszym królem strzelców ekstraklasy, a także zanotował najwyższą średnią w sezonie ligowym. Teodor Peter trafiał do bramki rywali 16 spotkań z rzędu.
Napisz komentarz
Komentarze