Pozdrowienia z Radźastanu
- Właśnie zapakowaliśmy się do pociągu i za około 20 godzin powinniśmy dotrzeć do celu. Indie powitały nas iście indyjskimi temperaturami. W monsunowej wilgoci i ciepełku zwiedziliśmy kilka miejsc Delhi, skąd przyjechaliśmy do Dźajpuru - Różowego Miasta, zachwycającego bogactwem pałaców, fortami i haveli - domami kupców. Była także przejażdżka na grzbietach słoni – relacjonują uczestnicy wyprawy.
- Stolicę Radźasthanu zwiedziliśmy razem z absolwentem Słowaka sprzed dwóch lat, Pawłem Siwkiem - studentem University of Birmingham, który odbywa praktykę w Ambasadzie RP w Delhi. Trzymamy się dobrze, uśmiech nie znika nam z twarzy, choć czasami nie jest łatwo – dodają uczestnicy 17. Szkolnej Wyprawy Geograficznej.
Cel i przebieg podróży
17. Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2017” wyruszyła z Chorzowa 12 lipca, tuż po północy. W czasie ponad siedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 25-osobowa uczniów i absolwentów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno-kulturowe największej demokracji świata.
Młodzi podróżnicy mają lepiej poznać środowiska przyrodniczo–geograficzne subkontynentu indyjskiego, zapoznać się z kulturą i zróżnicowaniem religijnym kraju, a także prowadzić przyrodnicze i socjologiczne obserwacje, które staną się materiałem dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań. Uczniowie i absolwenci „Słowaka” mają również kształtować umiejętności organizacyjne oraz zdolność radzenia sobie w trudnych do przewidzenia sytuacjach.
Licealiści ze Słowaka rozpoczęli swą przygodę z Orientem w Delhi. Stamtąd skierowali się do pustynnego Radżasthanu Gudźaratu gdzie spotkali się z wnuczką maharadży, który w czasie wojny uratował i adoptował ponad 1200 polskich dzieci. Z Gudźaratu na południe ruszyli na południe, aż na sam Przylądek Komoryn, mając w planach odwiedzenie po drodze Ahmedabad, Bhopal, Sanći, Bhibetkę, Pune, Koczin i laguny Kerali. Z Komorynu, przez Maduraj, Thandźawur, dawne francuskie Pondicherry i urokliwy Mamallapuram przejadą do Kalkuty gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.
Młodzi podróżnicy udowodnią, że polską młodzież stać na bezinteresowne wspieranie biednych i cierpiących, co w naszym kraju nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Ich wolontariat, będzie jak mam nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi.
Drugi etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętym mieście hindusów – Waranasi, zaś dalsza tras będzie wiodła przez Allahabad, Ajodhię i Lakhnau. Wyprawowe „ostatki” poświęcą pełnej mogolskich monumentów Agrze i Fatehpur Sikri, zaśa ostatnie chwile w indyjskiej metropolii – Delhi. Powrót z wyprawy nastąpi 2 września, a oficjalne powitanie w poniedziałek 4 września 2017 r. ok. godziny 10.00 w holu Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.
Poprzednie wyprawy
W wyprawach chorzowskiego „Słowaka”, bo tak popularnie zwane jest jedno z najlepszych liceów na Śląsku, wzięło udział w ich niemal dwudziestopięcioletniej historii kilkuset uczniów i absolwentów. Młodzi podróżnicy w czasie dwumiesięcznych pobytów poza Europą poznawali Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę (tam między innymi uczestniczyli w odbudowie szkoły zniszczonej przez tsunami), Tajlandię, Birmę, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję, a jako jej absolwenci przemierzają naszą planetę wszerz i wzdłuż.
W 2011, 2013 i 2015 roku licealiści z Chorzowa połączyli pasjonującą podróż po Indiach z pracą jako wolontariusze w domach opieki w Kalkucie, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Miłości (bł. Matki Teresy). Patronat nad tegorocznym przedsięwzięciem objęli: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Ambasador Republiki Indii w RP Ajay Bisaria, Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek.
Źródło: www.slowacki.edu.pl; peneplena.pl
Napisz komentarz
Komentarze