Historia sernika jest długa i ciekawa. Sięga czasów starożytnych, kiedy to grecki filozof Aegimus napisał książkę poświęconą sztuce wypieku tego ciasta (była to jedna z pierwszych kulinarnych książek świata). Ówczesny sernik stanowił nie lada rarytas, jakim karmiono olimpijczyków, którzy zwyciężali w igrzyskach.
Serniki były również znane starożytnym Rzymianom. Katon Starszy w dziele „De Re Rustica” („Rzecz wiejska”) zawarł przepis na libium (czyli sernik związany z religijnymi rytuałami). Prawnuk tego polityka Marek Porcjusz Katon podał pierwszy znany nam przepis na sernik, który brzmiał następująco: „2 kilogramy sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i piec na gorącym kamieniu”.
Jeżeli chodzi o Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, do ustanowienia tego święta przyczynił się dr Ramón Artemio Bracho z Paragwaju, który w 1958 roku założył fundację na rzecz przyjaźni Cruzada Mundial de la Amistad aniversario de fundación. Historia obchodów tego święta sięga jednak lat 30. XX wieku, kiedy firmy sprzedające kartki okolicznościowe w USA zaczęły promować Dzień Przyjaźni, jednak święto to nie przyjęło się. Po wielu latach starań Ramóna Artemio Bracho i jego fundacji, w 200. rocznicę niepodległości Paragwaju, ONZ uznało ten dzień, jako oficjalne święto.
Źródło: wikipedia.org
Fot.: flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze