Jeśli masz pytania dotyczące warunków, jakie musisz spełnić do przyznania emerytury, chcesz dokonać wyliczenia prognozowanego świadczenia, pragniesz zasięgnąć informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę, jesteś zadłużonym płatnikiem składek i chcesz odzyskać płynność finansową umożliwiającą kontynuowanie działalności - zgłoś się do… Urzędu Miejskiego w Chorzowie lub Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
- To nie pomyłka. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z konsultacji z doradcą emerytalnym lub doradcą ZUS ds. ulg i umorzeń w placówce ZUS, ale „załatwiasz sprawy urzędowe” w Urzędzie Miasta w Chorzowie lub Śląskim Urzędzie Wojewódzkim pamiętaj, tam także w wyznaczone dni czeka na ciebie doradca emerytalny ZUS oraz doradca ds. ulg i umorzeń ZUS, który chętnie pomoże ci w uzyskaniu odpowiedzi na nurtujące cię pytania – przekonuje Aldona Węgrzynowicz, regionalna rzecznik ZUS.
Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, doradca ds. ulg i umorzeń przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta i jego możliwości finansowych. Zadaniem doradców jest również pomoc klientom w zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.
Dyżury doradców emerytalnych ZUS oraz doradców ZUS ds. ulg i umorzeń w Urzędzie Miasta w Chorzowie odbędą się w każdy ostatni czwartek danego miesiąca:
- 28 września br. w godz. od 13.00 do 16.00;
- 26 października br. w godz. od 13.00 do 16.00;
- 30 listopada br. w godz. od 13.00 do 16.00;
- 28 grudnia br. w godz. od 13.00 do 16.00
Jeśli masz możliwość odwiedzenia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pamiętaj - doradca emerytalny oraz doradca ds. ulg i umorzeń odpowie na twoje pytania w każdy pierwszy wtorek danego miesiąca:
- 5 września br. w godz. od 10.00 do 14.00;
- 3 października br. w godz. od 10.00 do 14.00;
- 7 listopada br. w godz. od 10.00 do 14.00;
- 5 grudnia br. w godz. od 10.00 do 14.00
Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny - dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z tym w ZUS powołano specjalnych doradców emerytalnych. Ich zadaniem jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenie co ma wpływ na jej wysokość, poinformowanie o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury, czyli obliczenie na jaką emeryturę może liczyć ubezpieczony, jeśli wcześniej zrezygnuje z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy postanowi jeszcze być aktywny zawodowo. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.
- Wysokość emerytury doradca wyliczy za pomocą kalkulatora emerytalnego. W zależności od tego, w którym miesiącu, okresie, dana osoba planowałaby przejść na emeryturę – doradca dokona symulacji wyliczenia tego świadczenia w kwocie brutto – dodaje Aldona Węgrzynowicz.
Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto dodać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Szacuje się, że z każdym kolejnym przepracowanym przez nas rokiem nasze świadczenie wzrasta o ok. 8 proc. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek.
Te dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:
- dowód osobisty;
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akty urodzenia dzieci);
- decyzję o kapitale początkowym;
- informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej;
- obecny stan środków na rachunku w OFE.
Źródło: ZUS
Napisz komentarz
Komentarze