W głosowaniu wzięło udział 22 radnych. 17 było za utrzymaniem obecnej nazwy, 4 przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu. W trakcie obrad podano wyniki ankiety przeprowadzonej przez urząd miasta. Wzięło w niej udział niespełna 4 tys. internautów, spośród których 96,08 proc. opowiedziało się przeciwko zmianie nazwy promenady Jerzego Ziętka. Przeciw zagłosowało 2,97%, a opcję „nie mam zdania” zaznaczyło 0,95% ankietowanych. - Analogiczne badania w formie papierowej przeprowadził także Park Śląski. Do 29 sierpnia wzięły w nich udział 384 osoby. Za utrzymaniem dotychczasowej nazwy opowiedziało się 97,14% głosujących, przeciw 0,52%, a odpowiedź nie mam zdanie wybrało 2,34% - zaznacza Karolina Skórka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Sprawa wywołała burzliwą dyskusję na sali obrad. Poniżej zamieszczamy fragmenty wypowiedzi radnych z wczorajszej sesji.
Waldemar Kołodziej
- zastępca przewodniczącego rady miasta
Kim był Jerzy Ziętek? Tego nie muszę nikomu przypominać. Co prawda historia związana z tą postacią jest trudna, ale myślę, że to mimo wszystko jest to dobra historia. Oczywiście można to wszystko kwestionować, tak jak robią to obecnie rządzący. Widzimy co się dzieje z Lechem Wałęsą, który jest ikoną wielu Polaków. Taką ikoną dla mieszkańców naszego regionu jest też gen. Jerzy Ziętek. Oczywiście pamiętamy, że był członkiem PZPR, ale zdajemy sobie również sprawę, jak wiele dobrego zrobił dla naszego miasta i regionu. Tylko barbarzyńcy niszczą historię. I robią to tylko po to, by ustanowić swoją własną.
Jacek Nowak
- radny klubu PiS
Dla wielu mieszkańców naszego regionu gen. Jerzy Ziętek jest ikoną, kojarzoną przede wszystkim przez pryzmat przeprowadzenia ważnych inwestycji, takich jak utworzenie WPKiW, Osiedla Tysiąclecia czy wybudowanie Spodka. Istnieją jednak inne aspekty jego życiorysu, które nie są już tak dobrze znane, warto więc spojrzeć nieco szerzej na tę postać. Rzeczywiście była to osoba, która już przed wojną działała na rzecz państwa polskiego. Był łącznikiem w III powstaniu śląskim, a wcześniej - członkiem komitetu plebiscytowego. W 1939 roku, kiedy wybuchła wojna, ewakuował się na wschód i został zatrzymany we Lwowie przez sowietów, a następnie zesłany w głąb Rosji, na ciężkie roboty. Co się w tym okresie wydarzyło? Tego prawdopodobnie się nie dowiemy, o ile Moskwa nie otworzy przed nami swoich archiwów.
Wiemy natomiast, że wrócił do kraju w stopniu podpułkownika Ludowego Wojska Polskiego, odpowiedzialnego za sprawy polityczne. Taki awans, w tamtym systemie, w Rosji, w trakcie wojny, w czasach stalinowskich, musi budzić zastanowienie. Jak do tego doszło, że osoba, która nie była żołnierzem, nie miała doświadczenia na froncie, awansował na stopień podpułkownika w Związku Radzieckim? Ta sama osoba została następnie wicewojewodą na Śląsku. Jerzy Ziętek legitymizował sobą działania tej władzy na Śląsku. Nie chodzi o to, że każda zasłużona osoba, która żyła w tamtym czasie, ma zostać zrzucona z piedestału. Nie zapominajmy jednak, że Jerzy Ziętek był wysokim urzędnikiem terroru stalinowskiego, państwa totalitarnego.
Ustawa mówi wyraźnie, że wysocy urzędnicy tego systemu, nie powinni być gloryfikowani poprzez pomniki czy ulice. Zrozumiałbym, gdybyśmy głosowali nad tym czy zmieniamy, czy nie zmieniamy, nazwy tej promenady. Zajmujemy się jednak uchwałą intencyjną, która niczego nie wnosi. Wchodzimy w kompetencje parlamentu. Czy to ma na celu zmienienie treści ustawy? Nie rozumiem takich działań.
Marcin Michalik
– zastępca prezydenta miasta ds. technicznych i rozwoju
Już w latach dziewięćdziesiątych nasze miasto realizowało podobny proces, dzięki czemu z mapy Chorzowa zniknęła m.in. nazwa ul. Sawickiej, którą zmieniono na Norwida. Park jest jednak miejscem szczególnym, a jego pomysłodawcy i realizatora nie da się wymazać z pamięci. To jest po prostu jego dzieło. Niezależnie od tego, jaką był postacią, - a w moim przekonaniu na pewno nie taką, o której należałoby zapomnieć - nazwa alei jego imienia nie powinna ulegać zmianie. Takiego zdania są także niemal wszyscy mieszkańcy, którzy wzięli udział w naszej ankiecie. Muszę powiedzieć, że rzadko się zdarza, że my Polacy, w czymś się tak zgadzamy, jak w tej sprawie.
Adam Trzebinczyk
- radny klubu WdCh
Poparłem tę uchwałę. Gen. Jerzy Ziętek potrafił zjednoczyć Ślązaków dla jednej, wspólnej idei. Pamiętajmy o tym, że to były trudne czasy. Jerzy Ziętek pokazał, że w tym trudnym okresie, można zachować ludzką twarz i działać dla dobra społeczeństwa. Dzięki temu powstał m.in. WPKiW, który do dziś jest wizytówką całego województwa. Nie powinniśmy o tym zapominać.
Andrzej Kotala
– prezydent Chorzowa
[Do radnego Jacka Nowaka]. W każdym systemie politycznym, który funkcjonował w naszym kraju, były osoby bezwzględne, które wykorzystywały swoje stanowisko oraz możliwości jakie ten system stwarza, do złych celów. Byli i są też tacy, którzy się w takim systemie odnajdują, by wypełnić swoją misję, zrobić coś dobrego. Służą temu systemowi, ale w sposób ludzki. Taką osobą był Jerzy Ziętek. Trzeba umieć rozdzielić te dwie kwestie i nie wrzucać wszystkich do jednego worka.
Napisz komentarz
Komentarze