- Bardzo ładny i włochaty, Steve stanie się dla naszej samiczki towarzyszem życia. Zaledwie 2 godziny temu sowy zostały połączone i zaakceptowały się. Osobnik to sowa północy, woli co prawda chłodniejszy klimat, ale doskonałe warunki w jakich będzie przebywał z towarzyszką na pewno będą mu służyły. Sowy karmione są gryzoniami. Podczas dnia nie tracą energii, uaktywniają się dopiero późnym wieczorem i nocą. W przyszłości spodziewamy się jak najbardziej potomstwa tej pary - zaznacza dr Sabina Cieśla - Nobis, kierownik sekcji Ptaki Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Co o puszczykach powinniśmy wiedzieć?
To jedna z największych europejskich sów. W upierzeniu brak dymorfizmu płciowego, lecz samice są znacznie większe od samców. Większy od puszczyka zwyczajnego, ma dłuższy, silnie prążkowany ogon z pięcioma szerokimi, ciemnymi pręgami.
Ubarwienie ogólnie szaro-białe z czarnymi i białymi plamkami oraz czarnym kreskowaniem na spodzie, gdzie nie ma poprzecznych prążkow. Szlara (talerzowato ułożone pióra wokół dzioba i oczu) szarożółta w kształcie koła, jednobarwna, obwiedziona cienką czarnobrązową linią z czarnymi oczami, służy za cechę rozpoznawczą gatunku. Tworzące ją pióra mają czarne stosiny i szare promienie. Oczy stosunkowo małe, jednolicie czarne. Pióra pokrywające głowę, piersi i brzuch posiadają środkową część w barwie szarobrązowej, na brzegach przechodzą w jasnobrązowe lub białe. Na grzbiecie ciemne plamy są bardziej podłużne, większe i ciemniejsze. Lotki i sterówki w szerokie, poprzeczne pasy barwy szarej i jasnobrązowej. Nogi gęsto opierzone. Młode są podobne do dorosłych, ale mają jaśniejszą, wyraźniej zaznaczoną szlarę. Pierwszy puch ma rdzawy kolor, a drugi wyraźnie ciemno prążkowany.
Rozmiary - dł. ciała: ok. 50-62 cm, rozpiętość skrzydeł: ok. 125-135 cm.
Waga - samce ok. 500-900 g, samice ok. 600-1300 g.
Głos - odzywa się niemal wyłącznie w nocy, praktycznie przez cały rok. Szczyty aktywności głosowej to luty – kwiecień (sezon lęgowy), kiedy to wydaje głos tak często, że prawie nie milknie, oraz październik – listopad (odbywa się wtedy zajmowanie terytoriów i gniazd). Typowy głos godowy i terytorialny samca to głuche, wielosylabowe pohukiwanie: „hu hu” – 2-3 sekundowa przerwa – „huhu huhuhu”. Może być słyszalny w odległości do 2 km. Prezentując samicy potencjalne miejsce gniazdowania, odzywa się mniej donośnym, dłuższym „huhuhuhu…”, w środkowej części z wyraźnym crescendo . Głos samicy jest ostrzejszy, chrapliwy, zgrzytliwy. Głosy ostrzegawcze puszczyków uralskich podobne są natomiast do psiego szczekania.
Zachowanie - aktywny zarówno w nocy, jak i w dzień. Mało płochliwy. W pobliżu gniazda agresywny, odgania intruza głośnym wołaniem i kłapaniem dzioba. Może być niebezpieczny – doprowadzony do ostateczności atakuje szponami, nawet człowieka.
Długość życia - oceniana na ponad 20 lat.
Źródło: zoo.silesia.pl, wikipedia.org
Fot.: zoo.silesia.pl
Napisz komentarz
Komentarze