W najbliższą niedzielę, która wypada ostatniego dnia lipca, odbędzie się kolejna impreza plenerowa o nazwie „Mielenie w skansenie”. Impreza organizowana przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” jest spotkaniem plenerowym, kilkugodzinnym, można więc je pogodzić ze spacerem po osadzie i zwiedzaniu innych budynków.
Podczas wydarzenia będzie poruszana tematyka związana z dawnym wiejskim młynarstwem, w związku z czym będzie można zwiedzić oba młyny: wiatrowy i wodny. Młyny wodne stosowano już w starożytnym Rzymie. W naszym kraju pojawiły się dosyć późno, bo dopiero pod koniec XII wieku. Nieco później rozpowszechniły się wiatraki.
W trakcie imprezy będzie można poznać historię młynarstwa, spotkać się z prawdziwym młynarzem, posłuchać o tradycjach młynarstwa i obejrzeć wystawy związane z tą tematyką.
Impreza plenerowa ma trwać 3h, rozpoczyna się o godzinie 13:00, a jej zakończenie jest planowane na 16:00. Samo Muzeum w niedziele jest otwarte od godziny 10:00 do 21:00. W dni, kiedy w Muzeum odbywają się imprezy plenereowe obowiązują ceny biletów wstępu imprezowych: normalny 9zł, ulgowy 7zł i specjalny 1zł (przysługuje osobom niepełnosprawnym, dzieciom od 3 do 7 lat, i opiekunom grup). W skansenie obowiązuje Karta Dużej Rodziny, w związku z czym dla jej posiadaczy sprzedawane są bilety wstępu imprezowe KDR: normalny 4,50zł i ulgowy 3,50zł.
Dokładny program imprezy prezentuje się następująco:
podest przy wiatraku z Grzawy
13.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek
13.15 – inscenizacja „We młynie”
13.45 – zwiedzanie wiatraka
podest przy młynie z Imielina
14.15 – zwiedzanie młyna wodnego
14.45 – krótka historia młynarstwa - Paweł Roszak Kwiatek
15.00 – spotkanie z młynarzem Aleksandrem Patrzykiem z Krzepic
15.15 – o tradycji młynarskiej - Dobrawa Skonieczna-Gawlik
15.30 – o programie promocji naturalnego pieczywa - piekarnia Matka Natura
15.40 – tradycja i ekologia – Piekarnia Vini
15.50 – zaproszenie na wystawę o młynarstwie tradycyjnym – Damian Adamczak
Spichlerz z Warszowic – wystawa młynarstwa tradycyjnego
Stodoła z Istebnej – wystawa narzędzi związanych z młynarstwem
Piec chlebowy z Landka – wypiek chleba
Źródło: Muzeum GPE w Chorzowie, Wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze