Dominik Butvilas i Kamil Heller (Skoda Fabia R5) popełnili błąd na odcinku pomijając jedno okrążenie, za co otrzymali karę 3 minut. W klasie 4 triumfowali Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz. Ich Peugeot 208 R2 był najszybszym samochodem z napędem na przednią oś. Klasa 3 padła łupem załogi Grzegorz Bonder/Jakub Gerber (Renault Clio R3) a w klasie Open 2WD najlepszy czas zanotowali Marek Sąsiadek i Łukasz Jastrzębski (Honda Civic). Tomasz Sztwiertnia i Sebastian Dwornik (Citroen Saxo) – mistrzowie Śląska z sezonu 2016 wygrali klasę HR4, a Paweł Krysiak i Paweł Gacek pokonali rywali w klasie 4F. Co ciekawe, czas ustanowiony przez Tomka Sztwiertnię długi był niepobity. Szybsi okazali się dopiero Sąsiadek i Jastrzębski. Listę zwycięzców klas uzupełniają Radosław Pogan i Kamil Kozdroń (Renault Clio, klasa HR3) oraz Tomasz Grychtoł i Robert Koisar (Fiat 126p, klasa HR+30).
W sobotę rozpocznie się ściganie na oesach na południe od Mikołowa i Żor. Pierwszą sobotnią próbą będzie OS Wyry, który wystartuje o godzinie 11.03. Po nim zawodnicy dwukrotnie pokonają pętle złożoną z dwóch oesów: Ochaby (start o godz. 12.19 i 16.04) i Miedźna (start o godz. 13.37 i 17.22). Na koniec dnia przewidziano odcinek miejski w Mikołowie (start o godzinie 19.05). Wcześniej na trasę w Mikołowie wyjadą załogi z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Dla nich będzie to pierwszy oes rajdu. Start dla RSMŚl zaplanowano na godzinę 17.50.
Poligon wrażeń w Chorzowie
Czołg PT-91 M2, wozy bojowe, ciężarówki, a także inny sprzęt wojskowy będzie można zobaczyć 14 października w sobotę, w strefie militarnej przy Stadionie Śląskim. Dzięki zaangażowaniu WKU w Chorzowie, Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy S.A., Rosomaka S.A. z Siemianowic Śląskich oraz Parku Techniki Wojskowej z Zabrza, w strefie rozrywkowej Rajdu Śląska pojawi się wywołujący niemałe emocje sprzęt dużego kalibru. Największą gwiazdą będzie zapewne PT-91 M2. Pod tym kryptonimem kryje się prototyp najnowszego czołgu z gliwickiej fabryki Bumar Łabędy, napędzany silnikiem o mocy 850 KM. Nie zabraknie także sprawdzonego w boju transportera opancerzonego Rosomak. W Chorzowie będzie także można zobaczyć historyczne samochody wojskowe, które zakończyły już swoją służbę w armii. Wśród nich będą m.in. takie pojazdy jak transporter opancerzony BTR-152, klasyczny „Gazik” czyli GAZ-69, ciężarówka Ził-157 czy Humvee w wersji patrolowej.
Tętniący życiem Stadion Śląski
Zmodernizowany stadion w sercu Śląska będzie nie tylko bazą finałowej Rundy Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, lecz także centrum przygody, nauki, zabawy – słowem tego co interesuje i na długie godziny zajmuje dzieci. Dzięki portalowi SilesiaDzieci.pl od 13 do 18 w sobotę, a także między 12 i 16 w niedzielę, odwiedzający będą mogli liczyć na następujące atrakcje:
Zajęcia Centrum Edukido, w trakcie których maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów z klocków LEGO i w przystępny sposób dowiedzieć się, jak działają w samochodach układy przeniesienia napędu, kierowniczy oraz skrzynia biegów.
Kącik naukowca Akademii Twórczego Rozwoju – Bystrzak, gdzie dzieci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki i chemii – wezmą udział w niezwykłych eksperymentach i doświadczeniach, ale i poznają sztuczki umysłu.
Wprowadzenie w tajniki aerodynamiki w Uniwersytecie Rozwoju. Tu będzie się można dowiedzieć, dlaczego wyścigówka nie wygląda jak autobus, a także jak fizycy parzą herbatę i co to znaczy stawiać opór.
Zabawa z nowoczesnymi grami planszowym z katowickiej kawiarni planszówkowej – Ludiversum. Goście strefy gier będą mogli zasiąść za sterami Szalonych Wózków, aby rywalizować o pierwsze miejsce w Wielkim Wyścigu, będą wcielać się w piratów ścigających się wokół Jamajki, a osoby z żyłką hazardzisty – próbować swoich sił, obstawiając zwycięzcę wyścigu Przebiegłych Wielbłądów. Gry multimedialne po angielsku przygotowane przez Centrum Helen Doron.
Stoisko Gigantów Programowania, gdzie pod okiem specjalistów będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry.
Podczas gdy dzieciaki będą zajęte zabawą, rodzice będą mogli odpocząć przy kawie serwowanej przez mobilną kawiarnię z Katowic Cafe Cool'a & Cafe Diesel. W tym miejscu każdy znajdzie też coś na ząb. Zapewnią to m.in. food-trucki: Najlepsze Frytki w Mieście, Natural Born Grillers i Pożarcie słynące ze swojskich zapiekanek. W sobotę na stoisku mgr dietetyki klinicznej Joanny Kowalskiej, właścicielki Poradni Dietetycznej – Slimberry w Gliwicach, dowiemy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, czym różni się dieta osoby uprawiającej sport od tej, która od ruchu stroni, oraz czy tzw. fast foody mogą być zdrowe.
Patronat honorowy nad Rajdem Śląska 2017 objął Marszałek Województwa Śląskiego. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.
źródło: inf. prasowa
Napisz komentarz
Komentarze